Univerzitní část Kampusu Hybernská, projekt HYB4 City, na podzim převzal nový manažer Tomáš Vokáč. Ten bude dále pokračovat v naplňování tzv. třetí role univerzity, rozvíjet aktivity směřující k inovacím, praktickému využití a prezentaci vědeckých výstupů výzkumných týmů univerzity a jejich partnerů. Odkud přichází a na co by se chtěl v nejbližších měsících zaměřit? Čtěte v rozhovoru.
Jste vystudovaný teatrolog, ale roky jste působil jako ředitel Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu (DofE). Můžete se trochu víc představit?
Ředitelem Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu jsem byl devět let. Jedná se o globální vzdělávací neformální program a jednu z mála organizací, kterou vede člen britské královské rodiny - nejmladší syn královny Alžběty II. a prince Philipa, princ Edward. Když jsem začínal, účastnilo se programu 30 škol, především středních. Když jsem odcházel, bylo jich 470, a to středních i základních škol. Každým rokem se do programu hlásilo okolo 10 tisíc mladých lidí. Předtím jsem šest let působil jako akademický ředitel v největší vzdělávací soukromé společnosti EDUAGroup, řešili jsme jazykové a firemní vzdělávání.
Co vás lákalo do HYB4 City Kampusu Hybernská?
Kampus Hybernskou chápu jako bránu univerzity do světa, k veřejnosti, dějí se tady skvělé věci. Kromě HYB4 City ještě vedu Nadační fond Univerzity Karlovy a ačkoliv obě dvě organizace vypadají jako dva odlišné světy, ve skutečnosti jdou propojit.
O co přesně se stará Nadační fond UK a jak myslíte, že jej lze propojit s HYB4 City?
Myslím si, že každá univerzita, která myslí na budoucnost, by měla mít svůj nadační fond. Protože peněz od státu nebude nikdy dost a je to nástroj, jak získat pro univerzitu peníze na projekty, které nelze financovat z veřejných zdrojů nebo grantů. Ten univerzitní vznikl v roce 2020 a po loňské tragické události (střelba na FF UK, pozn. red.) se vybralo 88 milionů, které míří pozůstalým a zraněným nebo na psychosociální pomoc. S kolegy řešíme, aby byly peníze využity správně a putovaly tam, kam mají. Zároveň vypisujeme další fondy - Fond odolnosti, Pamětní fond doktorky Hlávkové (významná muzikoložka, která se stala obětí střelby na FF UK, pozn. red.) a Fond doktora Dlaska (významný skandinavista, který se stal obětí střelby na FF UK, pozn. red.).
V HYB4 City jsme na začátku nové etapy, doufám, že nás čeká nás další pětiletý program a spolupráce v rámci Kampusu Hybernská, a právě téma odolnosti a wellbeingu je zásadní téma nejen pro studenty, ale pro celou veřejnost, tedy má velký přesah i k mnoha aktivitám v Kampusu.
Jaké jsou vaše cíle s projektem HYB4 City?
Jsme na začátku tvorby strategie na další roky a je to na delší diskuzi s dalšími kolegy a kolegyněmi, zejména ze zapsaného ústavu Kampusu Hybernská. Obecně definované cíle máme - inovace, podpora komunit, kreativita, podpora vzdělávání a internacionalizace. Univerzita Karlova je obrovská a já bych byl rád, aby všechny fakulty a součásti univerzity věděly, že Kampus Hybernská je bezpečné prostředí, které nabízí prostor pro inovace, kreativitu, experiment. Každá fakulta se u nás může podílet na tvorbě programu. Kampus nechápu jako místo, kdy pouze nabízíme prostor, ale místo, kde se formují nové, kreativní projekty. Rád bych, abychom pořádali více větších akcí, na kterých budou spolupracovat fakulty a další univerzitní části společně s městem a dalšími subjekty, a které budou mít určitý dopad na celou společnost. Jedna z důležitých věcí je, aby se univerzita potkávala více s firemním sektorem a start-upovou scénou, které nás mohou velmi obohatit.
Na jaké akce v příštím roce se návštěvníci mohou těšit?
Dohodli jsme se na převzetí Science Café, streamovaných podcastů, chceme touto cestou pokračovat v komunikaci vědy široké veřejnosti. Větší prostor dáme také FameLab, což je přehlídka mladých vědců, kteří ve třech minutách musí vysvětlit svou práci a výzkum, jedná se o soutěžní platformu pro zviditelnění vědy. Byl bych rád, kdyby se studenti i nadále více zapojovali do činnosti Kampusu prostřednictvím projektů. Kampus a jeho univerzitní část vnímám především jako místo pro studenty a kreativní a inovativní věci.
A co děláte, když zrovna nepracujete?
Mám rodinu, takže trávím čas hlavně s manželkou a třemi dcerami. Máme taky psa, takže další milé povinnosti. Kromě toho jsme lyžařská rodina a taky rád běhám, každý den se snažím uběhnout pět kilometrů. Jsem i rozhodčí volejbalu, takže některé víkendy trávím na volejbalových turnajích. A protože jsou děti již větší, je čas vracet se k mému oboru teatrologii a do divadel.