Brány Kampusu Hybernská a všech jeho částí se uzavřou v pátek 20. prosince večer a otevřenou se až v pondělí 6. ledna 2025. Během vánočních prázdnin nebude fungovat kavárna, ani infocentrum.
Gabriela Šimková je součástí Kampusu Hybernská tři roky. Stará se o chod Infocentra, prodej lístků na akce i upcyklovaný merch. Co jí do Kampusu přivedlo a které akce v Hybernské 4 patří k nejoblíbenější? Přečtěte si v rozhovoru.
Od října funguje v budově B výměnný koutek Gratis Market. Založila jej Univerzita Karlova v rámci agendy udržitelného rozvoje ve spolupráci se Studentskou Hybernskou a určen je především studujícím. Projekt funguje na principu “vezmi si, co potřebuješ, přines, co nepotřebuješ” a je samoobslužný.
Kampus Hybernská nabízí nepřeberné množství aktivit a prostor. Jedním z nich je také ateliér v budově D, který si lze pronajmout také pro práci na fotografických projektech. Zájemci zde mají k dispozici různé druhy pozadí, světla či odrazové a difuzní plochy.
V sobotu 7. prosince se Kampus Hybernská otevře dětem. Celý den tu budou probíhat Knihovánky – kurátorská přehlídka dětské literatury spojená s tvořivými dílničkami, čtením, křtem knihy, workshopy a také knižním swapem. Přijďte se inspirovat a užít si příjemné chvíle ve světě příběhů a ilustrací.
Jaké dějiny dnes potřebujeme? Proč může být problematické ohánět se udržitelností? I tyto otázky přijdou na přetřes během multižánrového večera za účasti provokativních autorů a autorek z nového čísla revue Prostor, v čele s jeho kurátory, historiky Janem Randákem a Janem Marešem.
Kampus Hybernská poskytuje prostor pro reflektování technologických, politických, klimatických, sociokulturních a ekonomických změn, stejně jako psychických reakcí na proměny a nenadálé situace. Rychlý rozvoj umělé inteligence, proměna tradičních pracovních rolí a nové požadavky na dovednosti kladou na jednotlivce i organizace nové výzvy. Adaptace je nezbytnou reakcí na stále rychlejší proměny, které přináší současný svět. I proto se stala tématem probíhajícího semestru.
Popularizační a vzdělávací centrum Univerzity Karlovy Didaktikon, které vzniklo ve spolupráci s hlavním městem Prahou, nabízí od podzimu řadu nových vzdělávacích aktivit. Kromě tematicky zaměřených kroužků jsou to i přednášky pro dětské posluchače a speciálně zaměřené workshopy a přednášky. Všechny jsou navíc zdarma.
Už jen týden zbývá do dvojkoncertu americké kapely Sungazer, která vystoupí v Kampusu Hybernská již potřetí. Stane se tak v rámci projektu Sustain: Hudba a udržitelnost, jehož cílem je otevřít téma udržitelnosti hudebního průmyslu. V rámci říjnové edice navíc americká kapela povede také jedinečnou masterclass, která se uskuteční v pátek 25. října od 15:00.
HYB4 Galerie zahájila novou výstavní sezónu dvěma zvučnými jmény českého uměleckého prostředí. Podzimní výstavy doplní také přednáškový cyklus s názvem Dobrodružství sebeobjevování.
Bingo, prezentace studentských spolků, pub kvízy, koncerty, setkání s olympioniky i aktivity pomáhající seznamování, to všechno si mohli návštěvníci vyzkoušet během unikátního večírku u příležitosti zahájení nového akademického roku v Kampusu Hybernská.
Již v pondělí 30. září začne v Kampusu Hybernská velkolepé zahájení nové sezóny. V HYB4 Galeriích se otevřou hned dvě výstavy zvučných jmen českého uměleckého prostředí, Vladimíra Skrepla a Jiřího Petrboka. Dva dny poté proběhne V Hybernské 4 společná akce Univerzity Karlovy a Pražského magistrátu UniKátní START, kterým slavnostně odstartuje nový akademický rok 2024/25.
Kampus Hybernská nejsou jenom kulturní a vzdělávací akce. Principy udržitelnosti jsou součástí Hybernské 4 od úplných začátků a prolínají se jednotlivými budovami, kancelářemi, kavárnou, programem i myšlením členů Kampusu. To vše by ale nebylo možné bez Cirkulární dílny, které šéfuje Jonáš Vlasák. Vystudovaný jazykovědec působí v Kampusu od počátku a již dva roky se stará o chod Cirkulární dílny i organizování workshopů pro veřejnost.
Do Hybernské 4 se po letech vrací sousedská slavnost Zažít město jinak. Přijďte v sobotu 21. 9. 2024 na jedinečnou akci Zažít Kampus jinak, prožijte den v zelené oáze v centru města a poznejte zákoutí, která jste dosud neobjevili.
”Kampus jsem si zamilovala kvůli lidem i kvůli hodnotám, které vyznává. Líbilo se mi, že od začátku funguje udržitelně, není to jen prázdné slovo,” říká fotografka a producentka videí Adriána Vančová. Nejčastěji ji najdete na akcích s fototechnikou v ruce, nebo v kavárně, kde začínala jako baristka a kuchařka. Dnes je výhradní fotografkou a video tvůrkyní Kampus, a také správkyní instagramového profilu Kavárny Kampus.
Jana Střížovská Matyášová působí už pět let jako hlavní produkční Kampusu Hybernská, kam přišla po letech strávených v divadelním prostředí. “Kampus se zaručuje za kvalitní kulturní program, přístupný zdarma, nebo za velmi přátelské vstupné. Sešel se tady tým skvělých lidí, kteří dělají dramaturgii jednotlivých sekcí a vyznají se v tom, co má smysl organizovat,” říká v rozhovoru.
Kristýna Šormová patří nejzajímavější současné české umělkyně. Ve svých dílech kombinuje fotografii, malbu, kresbu a tvorbu uměleckých objektů. Začínala s realistickou malbou v ateliéru Michaela Rittsteina, během pobytů v zahraničí však našla cestu k abstrakci, inspirované krajinou a přírodou. A právě tato díla vystavuje až do 24. srpna v C.0 HYB4 Galerii Kampusu Hybernská.
Nejčastěji jej potkáte na dvorcích Hybernské 4 s typickou kšiltovkou na hlavě, nebo při práci v Dílně. Málokdo zná prostory Kampusu Hybernská tak dobře jako Oldřich Navrátil, který se stará o jejich udržování. Když zrovna nekutí nebo nezalévá zelenou oázu v Hybernské, maluje ve svém ateliéru nebo hraje za DJ pultem.
Kavárna na zadním dvorku ke Kampusu neodmyslitelně patří. Podnik s neopakovatelnou atmosférou a širokou nabídkou nealkoholických i alkoholických nápojů či veganských specialit byl letos v březnu kompletně zrekonstruován. Má také nového provozovatele, kterým je přímo Kampus Hybernská. Nové kavárně šéfuje Sára Kopecká, která sbírala zkušenosti v rodinném hotelu v Krkonoších i dalších pražských provozech.
HYB4 Galerie Kampusu Hybernská má za sebou úspěšné roky. Kurátoři Filip Kazda a Michal Štochl zorganizovali desítky výstav začínajících i etablovaných umělců. Letošní jarní expozice Moje boty, tvoje boty pod vedením Kamily Ženaté patřila mezi velmi kladně hodnocené skupinové výstavy sezóny. A galeristé nepoleví ani na podzim, kdy chystají velkou výstavu známého českého výtvarníka a pedagoga Vladimíra Skrepla.
Kampus Hybernská dal na začátku letošního roku prostor tématům udržitelnosti, proměny, traumatu i umělé inteligenci. V první polovině roku měli návštěvníci možnost zajít na desítky zajímavých přednášek a workshopů, koncertů různého žánru, výstavy, nebo třeba swap. A ani v Hybernské 4 jsme nezapomněli oslavit život a dílo Franze Kafky.
Roky žila v Berlíně a pracovala v médiích. Vloni se však rozhodla změnit kariérní směr a stala se programovou ředitelkou Kampusu Hybernská. Veronika Vlachová má za sebou nejen rok nabitý různorodým programem a hodiny strávené nad grantovými žádostmi, ale také tři velké projekty - sérii swapů, Kafkus Hybernská a Sustain: Hudba a udržitelnost, u jejichž zrodu stála. V rozhovoru prozrazuje, kde hledá inspiraci, zda má něco společného Berlín a pražský Kampus i jak relaxuje po práci.
První dvě série nového projektu Kampusu Hybernská Sustain: Hudba a udržitelnost přinesly debaty, koncerty i unikátní workshopy. Další dvě se odehrají na podzim, hudební produkce chystá mimo jiné koncerty oblíbené kapely Sungazer. Ta nabídne také unikátní masterclass.
Absolventi Katedry fotografie FAMU v Praze zahájili minulý týden v A.0 HYB4 Galerii výstavu svých absolventských prací s názvem FOTOFUTURES 2024. Návštěvníci si mohou prohlédnout tvorbu studentů ateliérů klasické, dokumentární, imaginativní fotografie, intermédií a nové estetiky. Výstava je otevřena od úterý do soboty odpoledne, a to až do 28. června.
Srdečně zveme všechny studenty, zaměstnance a zájemce z řad veřejnosti k otevřené meditaci na půdě Filozofické fakulty. Společně vytvoříme prostor pro vědomé ztišení a meditaci v rámci pokračujícího léčebného procesu po prosincových tragických událostech.
Nikdy jsme neměli tak detailní znalosti o inteligenci a emocionalitě zvířat, a současně jsme jim nikdy nezpůsobovali tak rozsáhlé utrpení. Nové číslo revue Prostor s názvem Pozemšťané v dramaturgii Terezy Vandrovcové, české průkopnice v oblasti tzv. animal studies, se pokouší zpochybnit pomyslnou propast mezi zvířaty a lidmi, a dospět tak k příznivější mezidruhové empatii. Kabaretní uvedení 121. čísla se uskuteční 5. června v E.0 Sále Kampusu Hybernská.
Originální projekt Kampusu Hybernská „Sustain: Hudba a udržitelnost“ má za sebou první, květnovou edici, kde jsme hledali odpověď na otázku: je možné propojit hudební tvorbu a produkční aktivity s environmentálním myšlením? Tomuto tématu se věnovala i debata, které se účastnili profesionálové z oboru: britský tour manažer kapel Chemical Brothers či Massive Attack James Baseley, dále Tadeáš Polák (hudebník z kapely Severní nástupiště), Tomáš Suchánek (organizátor ekologického festivalu Bukolika) a jako moderátorka Marie Čtveráčková (aka Mary C; hudebnice a spoluzakladatelka Synth Library Prague).
Ve čtvrtek 23. května proběhla v Kampusu Hybernská jednodenní konference AI for body & soul na téma „Co může nabídnout a co již nabízí umělá inteligence člověku pro podporu jeho tělesného i duševního zdraví” z pohledu medicíny, farmacie, práva nebo také vzdělávání žáků i dospělých. Kampus Hybernská a Univerzita Karlova ji uspořádali ve spolupráci s prg.ai.
Jak postavit udržitelnou kavárnu v nejkratším možném čase a za minimální rozpočet? Kavárna Kampus je důkazem toho, že když se chce, všechno jde. Během měsíce a půl se v budově na zadním dvorku Hybernské 4 vystřídali provozovatelé a otevřelo zbrusu nové, rekonstruované místo plné renovovaného nábytku a vybavení z recyklovaných materiálů.
Projekt Sustain: Hudba a udržitelnost propojuje umění, hudební tvorbu, koncertní a produkční činnost s environmentálním myšlením. Zkoumá, jak se hudební průmysl staví k udržitelnosti – od virtuálních koncertů po návrat ke kořenům a přírodě. Projekt zahrnuje řadu akcí pro laickou i odbornou veřejnost, které se odehrají v květnu, červnu a na podzim v Kampusu Hybernská.
Během jubilejního 10. ročníku architektonického festivalu budou moci zájemci o víkendu 18. – 19. května navštívit zdarma 115 budov a prostorů. V seznamu nechybí ani Kampus Hybernská, kde bude zároveň festivalové infocentrum.
Za měsíc se konají volby do Evropského parlamentu, které mohou zásadním způsobem ovlivnit evropskou politiku na následujících pět let. Změní se nejen Evropský parlament, ale také Evropská komise a Evropská rada. Znáte rozdíl mezi těmito institucemi? Rozumíte tomu, jak funguje v Evropské unii předkládání a schvalování legislativy? Znáte rozdíl mezi směrnicí, nařízením či doporučením? Přijďte na diskuzi 6. 5. od 19:00!
Poslední dekády výzkumu přinesly zásadní zjištění, že psychologické trauma nevede pouze ke změnám mysli, ale navozuje také změny struktury a funkce lidského mozku. O nejnovějších poznatcích hovořil 9. dubna v Kampusu Hybernská profesor Jiří Horáček.
Univerzita Karlova ve spolupráci s prg.ai uspořádá jednodenní konferenci na téma “Co může nabídnout a co již nabízí umělá inteligence člověku pro podporu jeho tělesného i duševního zdraví”.
Po úspěšné první edici HYB4 SWAP & HADRY, která se věnovala módě a textilu, se Kampus Hybernská opět otevře swapovací akci, tentokrát zaměřené na rostliny. Zelená oáza v centru Prahy bude otevřena od pátku 26. do soboty 27. dubna.
Kolektivní performance Kafkův snář se v sobotu 23. 3. stala vyvrcholením týdenního programu Kafkus Hybernská 2024, jehož cílem bylo oživit ducha děl tohoto výjimečného autora.
Vítejte v centru kultury, inovací, umění, vědy a vzdělávání v srdci hlavního města Prahy! Kampus Hybernská vznikl spojením mezi Magistrátem hlavního města Prahy a Univerzitou Karlovou s cílem vytvořit společný projekt pro intenzivnější spolupráci. Setkávají se tu studenti, umělci, vědci, výzkumníci, kreativci a inovátoři s občanskou veřejností a aplikační sférou hlavního města Prahy.
Od 19. do 23. 3. 2024 se v Kampusu Hybernská konal Týden Franze Kafky. Kampus se tak na pět dní proměnil v laboratoř pátrající po podstatě Kafkova génia, jehož odkaz zůstává často pod nánosem povrchní vrstvy turistického boomu.
Děje, události, vzpomínky a emoce vytvářejí paměť rodu. Jsou sociální a emoční mapou prorůstající napříč generacemi; jsou sedlinou v podložích našich životů. Kamila Ženatá pro unikátní výstavu Moje boty, tvoje boty oslovila osm umělkyň z různých oborů, aby zkoumaly své rodinné vzorce a mezigenerační vztahy. Co jí k ní inspirovalo, a proč je důležité znát svoje kořeny?
Evropa rozhoduje za nás? Diktuje nám Brusel? Neubírá nám pravomoci a kompetence? Od 1. července 2022 Česká republika už podruhé přebrala od Francie předsednictví všem 27 členským státům v Radě EU. Kormidlo předala v závěru roku Švédsku.
Studentská Hybernská už podruhé realizovala open-call pro studentské sdílené kanceláře, které se bezplatně nabízí v prostorách Kampusu Hybernská. Výběrová komise ve složení zástupců Studentské Hybernské, rektorátu a Akademického senátu UK vybrala spolky, které budou kanceláře obývat na následující tři semestry.
Dvanáctidílný cyklus diskusních setkání, pořádaný Centrem pro přenos poznatků a technologií v rámci projektu Hyb4City probíhal od dubna do prosince 2022 v návaznosti na útok Ruské federace na území Ukrajiny.
V podzimním semestru 2023/2024 jsme v Kampusu Hybernská představili novinku: téma semestru zastřešující celý program, na kterém se podíleli všichni rezidenti sídlící pod naší střechou. Bylo to vůbec poprvé, co u nás takto záměrné a celoplošné propojení vzniklo, a po této pilotní verzi bude pokračovat i v dalším semestru s cílem ukotvit jej v programu nastálo.
Pražský magistrát a Univerzita Karlova v pondělí 2. října 2023 slavnostně zahájili akademický rok v prostorách jejich společného projektu Kampus Hybernská. Bohatý program, komentovaná prohlídka nebo otevřené dveře všech projektů, které v Kampusu Hybernská sídlí, připomněl studentstvu i široké veřejnosti, čím je v samém srdci města výjimečný a nenahraditelný. Centrum díky němu není jen turistickou destinací, jíž se Pražané snaží vyhnout, ale důležitý místem, které jako jediné propojuje zájmy města s poznatky univerzity a každodenním životem občanů města.
Co se v rámci jedné sekce programu v Kampusu Hybernská odehraje za jednu sezónu? Pojďme si shrnout rok 2023 pod značkou HYB4 Hudba!
HYB4 Galerie funguje v Kampusu Hybernská sedmým rokem. Je koncipovaná jako konfrontační prostor uvádějící práce tradičních i nových médií. Jsou zde prezentovány práce laiků, ale i špičkových a etablovaných umělců i umělkyň. HYB4 Galerii tvoří dva prostory Kampusu Hybernská: menší C.0 HYB4 Galerie je veřejnosti přístupná zdarma a podporuje především začínající umělce a umělkyně, větší A.1 HYB4 Galerie v minulosti hostila například výstavy Milana Kunce, Milana Knížáka nebo LUSTR – mezinárodní festival ilustrace.
Co se v rámci jedné sekce programu v Kampusu Hybernská odehraje za jednu sezónu? Pojďme si shrnout rok 2023 pod značkou HYB4 Film!
Z nabídky naší divadelní sekce si vybere každý. Přináší totiž program pro rodiče s malými dětmi, pro mladé diváky a studenty i pro širokou veřejnost. Rádi v oblasti divadelního umění přicházíme se zajímavými a aktuálními tématy. Dáváme prostor autorským projektům a nezávislým divadelním skupinám a souborům i novým novým proudům současného divadla a experimentu. A občas máme i zahraniční hosty!
Co se v rámci jedné sekce programu v Kampusu Hybernská odehraje za jednu sezónu? Pojďme si shrnout rok 2023 pod značkou HYB4 Čítárna!
Oblíbená Cirkulární dílna, která nabízí workshopy konkrétních DIY dovedností i pomoc s vlastními projekty od zkušených řemeslníků, začala fungovat v srpnu 2018. Vznikala tak spolu s celým Kampusem Hybernská, který byl od počátku závislý na recyklaci a na svépomoci při úpravě prostor. Cirkulární dílna v tomto procesu sehrála významnou roli. Od začátku přitom mohla fungovat i díky významným sponzorským darům (například Pražské služby pomohly výrazně s prvním zařízením dílny).