Studentstvo

Na začátku jsme se pohádali, brzy jsme ale zjistili, že jsme dobrý match, říkají koordinátoři Studentské Hybernské

Přes tři stovky akcí uspořádali vloni v Kampusu Hybernská studentské spolky. V jejich čele stojí již třetím rokem dvojice Jakub Kos a Magdaléna Suchá, kteří se starají o koordinaci aktivit, program i propagaci Studentské Hybernské. Co je do Kampusu přivedlo a jaké akce mají nejraději?

9.1.2025
Magdaléna Daňková
Na začátku jsme se pohádali, brzy jsme ale zjistili, že jsme dobrý match, říkají koordinátoři Studentské Hybernské

Když vás člověk sleduje, působíte jako dokonale sehraná dvojice. Skoro to vypadá, jako byste se do Studentské Hybernské přihlásili a přišli společně.

Jakub: No vidíš, a přitom jsme si ze začátku nesedli a pohádali jsme se. Já jsem se do Kampusu dostal poprvé před třemi lety na literární čtení, na které mě pozval kamarád. Jsem z Jihlavy a do Prahy jsem přijel v roce 2021 studovat. V Kampusu se mi tehdy strašně líbilo, tak jsem napsal na Messengeru Kampusu Hybernská, jestli někoho nehledají do týmu a shodou okolností zrovna hledali do Studentské Hybernské. V říjnu 2021 jsem se tak stal jedním z koordinátorů. Hledali jsme druhého koordinátora/koordinátorku a na pohovor přišla právě Majda, která na něj ale nebyla pozvaná. 

Magdaléna: Vlastně ani nevím, jak tenhle komunikační šum vznikl. Našla jsem tehdy inzerát na Culturenetu, nikdo se mi neozval zpět, ale já stejně na pohovor přišla a v listopadu 2021 jsem do Hybernské nastoupila. Je fakt, že jsme si na první schůzce moc nesedli, ale nakonec jsme se sehráli a zjistili, že jsme vlastně dobrý match. 

Za loňský rok jste uspořádali více než tři stovky akcí, což je ohromné číslo. Můžete přiblížit, co všechno Studentská Hybernská dělá? 

Magdaléna: Nejsme spolek, jsme univerzitní komunita a iniciativa. Studentská není jen pro studenty, ale samozřejmě jsou naše primární cílovka. Naše čtyři prostory naplňujeme různými studentskými aktivitami jako jsou to přednášky, workshopy, výstavy, autorská čtení, tvůrčí psaní, besedy, seznamovací akce a podobně. Jsme místo pro studenty, kteří se chtějí realizovat, mají plány, projekty a chtěli by si vyzkoušet udělat akci, nebo se setkat se zajímavými lidmi. Poskytujeme prostory, know-how, podporu a propagaci zdarma. Druhou částí naší práce jsou naše autorské aktivity, kterých je ale mnohem méně. Každý měsíc uspořádáme alespoň jednu na témata, která studenti nepokryjí svými nápady, třeba cyklus Tyvole nevím. 

Jakub: Řekl bych, že naše míra zapojení ve studentských aktivitách je velmi různá podle toho, s čím přesně organizátoři potřebují pomoct. Našim hlavním úkolem je seznamovat a propojovat lidi mezi sebou, protože Univerzita Karlova je velká a je škoda, aby se studenti znali jen v rámci svých studijních oborů. 

Magdaléna: Nesmíme ale zapomenout na to, že neděláme jen aktivity. Máme taky 18 studentských spolků, které vzejdou z transparentního výběrového řízení, a kterým pak dáváme v budově B kancelář zadarmo. Spolky nám pomáhají pořádat akce a budovat zmiňovanou komunitu. Nemáme ale jen spolky navázané na UK, ale taky z FAMU či z VŠE.

Jakub: Musíme teda přiznat, že většina našich akcí pořád není english friendly, ale snažíme se dělat čím dál víc programu v angličtině. V letošním roce to bude jedna z našich priorit. 

A jaký program studenti nejvíc vyhledávají? 

Jakub: Nejoblíbenější je program na politická témata a poslední dobou jsou čím dál populárnější taky akce o duševním zdraví a soft-skills dovednostech. 

Magdaléna: Velmi dobře fungují ale i pub kvízy a seznamovací akce. 

Takže, kdyby někdo chtěl uspořádat třeba pub kvíz na politické témata, bude to tutovka?

Jakub: Jsme otevření v podstatě čemukoliv, kromě stranických politických témat a extrémních a radikálních pohledů na svět. Upřednostňujeme tak program, který je studentům blízký, už zmiňovaná témata mentálního či duševního zdraví, mediální témata a tak dále. 

Magdaléna: Ve zkratce to může být cokoliv od situace v Tibetu, po současnou Ameriku a všechno, co do toho spadá. Teď se ale spíš snažíme promýšlet a pořádat akce, které jsou víc interaktivní než jen pasivní. 

Jakub: Zájem je velký, ale naše prostory jsou omezené. Většina akcí se řeší měsíc nebo dva dopředu, ale někdy i týden dopředu. Čím dřív se zájemci ozvou, tím větší mají šanci, že bude místo a tím víc naší práce a propagace do toho můžeme dát. 

Co se vám na Kampusu líbí? 

Jakub: Potkáváme tady super lidi, našel jsem si tady kamarády. Kampus žije v každou denní dobu. Je tady vynikající atmosféra, probírají se tady různá témata a obecně je to unikátní místo k setkávání, které je pět minut od Florence i od Hlavního nádraží. A přestože je Kampus v centru, nechodí sem turisté s taškami z Primarku, člověk tady potká spíš místní.

Magdaléna: Je tady velmi hezká atmosféra mezi lidmi, kteří se neznají. Kromě toho tady pracují super lidi, sídlí zde spousta zajímavých rezidentů a děje se spousta rozličných akcí. Když se člověk dohrabe k tomu, co všechno je Kampus Hybernská, nestačí se divit, kolik zajímavých lidí tady je. 

A co by naopak mohlo být v Kampusu lepší? 

Jakub: Asi bychom brali trochu kvalitnější vybavení prostor, které třeba Studentská Hybernská úplně nemá. Snažíme se to zlepšovat, ale peněz je málo. A pak velikost prostor, se kterými bojujeme. 

Magdaléna: Ve chvíli, kdy na akci přijde dvakrát víc lidí, než je kapacita prostor, je to na nic. Největším prostorem Studentské Hybernské je sklep, ten se ale nedá použít na všechny akce. Potřebovali bychom častěji k dispozici nějaký větší přednáškový prostor. 

Jakub: A pak je třeba neustále pracovat na propojování města a univerzity, čemuž se snažíme napomáhat. 

Mám pocit, že v Hybernské 4 jste prakticky neustále. Ale jak trávíte volný čas mimo Kampus? 

Jakub: Nejraději chodím na túry po horách, rád cestuju po Česku, jinde bych ani žít nechtěl. A pak hodně čtu, teď momentálně Němce od Jakuby Katalpa a rád zajdu do kina.

Magdaléna: Já mám volného času docela málo. Ale moc ráda chodím do galerií, muzeí, do kina, ale zároveň jsem ráda sama doma, poslouchám hudbu, čtu si. A pak chodím se psy na procházku, protože více než dřív potřebuju trávit čas v přírodě. 

Jakub Kos studuje Filmová studia na Filozofické fakultě UK, pracoval na různých filmových festivalech. Momentálně se spíše zaměřuje na vzdělávání a hledá magisterský obor. 

Magdaléna Suchá vystudovala magisterský obor Evropská studia na FSV UK, bakaláře vystudovala na Západočeské univerzitě v Plzni sociálně-kulturní antropologii. Momentálně zvažuje doktorská studia na FSV UK. 

Studentská Hybernská je projekt Univerzity Karlovy. 

Galerie

No items found.

Dostávejte aktuality v e-mailu

Zaregistrujte se k našemu newsletteru a získávejte pravidelný přehled o akcích v Kampusu Hybernská.
Děkujeme za přihlášení k odběru newsletteru.
Nastala nějaká chyba. Zkuste prosím znova. Při opakujících se obtížích nás prosím kontaktujte.
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.