Až do 17. května je v HYB4 Galerii Kampusu Hybernská k vidění unikátní výstavní projekt Stvoření – Mýtus – Umění propojující staroegyptské texty a současné výtvarné umění. Během dubna a května jej navíc doplní bohatý doprovodný program. Výstava v A.1 HYB4 Galerii otevřena Út-So 13–19.
Vybraní čeští umělci a umělkyně (Daniel Balabán, Petr Nikl, Martin Mainer, Veronika Holcová a další) se pro výstavu nechali inspirovat speciálně připraveným překladem egyptských textů a vytvořili díla v různých stylech a technikách. Její součástí je také prezentace archeologických objevů Českého egyptologického ústavu FF UK z Abúsíru zahrnující fotografie, filmy a další materiály.
“Tímhle projektem jsme chtěli ukázat, že mezi vědou, uměním a náboženstvím nebo mytologií je poměrně tenká hranice a že nemusíme umělce vnímat jako někoho, kdo je celý den v ateliéru a nakonec z jeho práce vznikne výstava, a vědec je někdo, kdo tráví den v laboratoři a pak publikuje v časopise Nature. Ukazujeme, že je naopak možné a potřebné tyto zdánlivě nepropustné světy propojit,” říká docent Jiří Janák, autor projektu Stvoření – Mýtus – Umění z Českého egyptologického ústavu FF UK.
Výstava potrvá v A.1 HYB4 Galerii Kampusu Hybernská až do 17. května a doplňují ji vzdělávací přednášky předních odborníků a odbornic z oblasti egyptologie, tvůrčí dílna pro děti či komponovaná přednáška na téma Starý Egypt v Hollywoodu a populární kultuře.
Výstava v A.1 HYB4 Galerii otevřena Út-So 13–19
Přednáškový cyklus pokračuje 8. dubna komponovaným večerem na téma Po stopách českých a československých badatelů v Egyptě, kterého se zúčastní Tereza Svášková, vedoucí česko-egyptských kulturních projektů Českých center, společně s Adélou Jůnovou Mackovou (Akademie věd ČR), Liborem Jůnem (Národní muzeum ČR), Lucií Vendelovou Jiráskovou a Jiřím Janákem (oba Český egyptologický ústav FF UK).
Následovat bude 15. dubna přednáška ředitelky Českého egyptologického ústavu FF UK Renaty Landgráfové o náboženských, rituálních a magických textech z šachtových hrobek v Abúsíru. Cyklus přednášek k výstavě uzavřou 22. dubna Alena Hadravová, Petr Hadrava a Jiří Janák tématem astronomie a mytologie.
”Mytologie ve starověku fungovala jako způsob popisování a vysvětlování toho, jak a proč funguje náš svět. Třeba proč se střídá den a noc, proč slunce svítí víc než měsíc, proč se lidé chovají tak, jak se chovají. Egypťané se do mýtů snažili vložit téměř všechny informace, které tehdy měli k dispozici o tom, jak funguje svět. Tyto předvědecké informace je jen nutné v oněch příbězích najít. Mytologie je něco jako encyklopedie pro lidi, kteří ještě nemají encyklopedie,” dodává Jiří Janák.