HYB4 Galerie

HYB4 Galerie Kampusu Hybernská otevírá jarní sezónu dvěma unikátními výstavami

V pátek 28. února budou v HYB4 Galerii Kampusu Hybernská zahájeny hned dvě unikátní výstavy. Projekt Stvoření – Mýtus – Umění propojuje staroegyptské texty a současné výtvarné umění, zatímco výstava Tvář je interaktivním zážitkem, který diváky vyzývá k objevování fascinujících děl od nejzajímavějších umělců posledních několika dekád bez uvedení jejich jmen.

6.3.2025
Magdaléna Daňková
HYB4 Galerie Kampusu Hybernská otevírá jarní sezónu dvěma unikátními výstavami

Stvoření – Mýtus – Umění je společným výstavním projektem Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty UK a Galerie Kampusu Hybernská. Pod vedením docenta Jiřího Janáka navazuje na výzkum staroegyptského náboženství a vychází z nových překladů a interpretací původních pramenů.  Základem a hlavním inspiračním zdrojem projektu je staroegyptský mýtus o stvoření,“ vysvětluje jeden z kurátorů výstavy Filip Kazda z HYB4 Galerie Kampusu Hybernská

Vybraní čeští umělci a umělkyně (Daniel Balabán, Petr Nikl, Martin Mainer, Veronika Holcová a další) se nechali inspirovat speciálně připraveným překladem egyptských textů a vytvořili díla v různých stylech a technikách. Součástí výstavy je také prezentace archeologických výsledků Českého egyptologického ústavu FF UK z Abúsíru zahrnující fotografie, filmy a další materiály. 

Pro projekt Stvoření – Mýtus – Umění kurátoři výstavy vybrali verzi mýtu pocházející z jednoho
z nejvýznamnějších náboženských center starověkého Egypta, z města Iunu (Héliopolis), které se rozkládalo na severovýchodě dnešní Káhiry. Nejde o přesný vědecký překlad konkrétního starověkého textu, ale upravenou a převyprávěnou verzi mýtu složenou z původních pramenů různých žánrů, způsobů užití v kultu i doby vzniku. “Text byl připraven tak, aby co nejvíce odrážel jak původní mytologické představy, tak obvyklou strukturu staroegyptských a starověkých mýtů obecně,” říká docent Jiří Janák, autor výstavního projektu.

Bohatý doprovodný program

Výstava potrvá v A.1 HYB4 Galerii Kampusu Hybernská až do 17. května a doplní ji vzdělávací přednášky předních odborníků z oblasti egyptologie, ale také další akce. Přednáškový cyklus začíná 18. března a otevře jej přední český egyptolog Miroslav Bárta s tématem Terénní výzkumy a objevy Českého egyptologického ústavu v Abúsíru a Sakkáře. Na něj pak naváže Jiří Janák a Renata Landgráfová z Českého egyptologického ústavu, či Tereza Svášková, vedoucí česko-egyptských kulturních projektů Českých center, které nad akcí převzaly záštitu.

Chybět nebude ani tvůrčí dílna pro děti či komponovaný filmový večer na téma Starý Egypt v Hollywoodu a populární kultuře. Podrobnosti k doprovodnému programu lze najít na webu Kampusu Hybernská.

Experimentální výstava Tvář

V menší C.0 HYB4 Galerii (vstup přes kavárnu na zadní dvoře) je až do 26. dubna 2025 k vidění experimentální výstava Tvář. Ta zkoumá identitu a hodnotu uměleckého díla mimo autorství. Za účasti 40 anonymních umělců přináší hravý přístup, jenž nabourává stereotypy galerijních projektů a zve diváky k objevování děl bez předběžných informací.

Výstava je interaktivní zážitkem, který diváky vyzývá k objevování fascinujících děl od nejzajímavějších umělců posledních několika dekád. Mezi čtyřmi desítkami autorů jsou zastoupeny hvězdy české umělecké scény, studenti, samouci i outsideři. “Tvář není pouze lidským rysem, ale stává se bránou do světa, kde se prolínají známí i neznámí tvůrci. Výstava tak otevírá prostor pro hlubší zkoumání a vnímání děl, která mohou promluvit sama za sebe,” vysvětlují kurátoři Karolína Juřicová, Filip Kazda a Michal Štochl.

 

STVOŘENÍ – MÝTUS – UMĚNÍ

A.1 HYB4 Galerie, Kampus Hybernská, Hybernská 4, Praha

Kurátoři: Jiří Janák, Petr Košárek, Filip Kazda, Michal Štochl

Vystavující autoři a autorky:

Karíma Al-Mukhtarová, Jan Bažant, Daniel Balabán, Radka Bodzewicz, Veronika Holcová, Ditta Jiřičková, Lenka Jirková Táborská, Alžběta Josefy, Lída Kejmarová, Svatopluk Klimeš, Petr Košárek, Jan Kuntoš, Martin Mainer, Silvie Milková, Petr Nikl, Marian Palla, Karolína Rossí, Miloš Šejn, Robert Smolík, Pavel Skrott, Aleš Svoboda, Tereza Šrámková, Zdeněk Trs, Martin Zetová.

Vernisáž: 28. 2. 2025 v 18:00

Trvání výstavy: 1. 3. ̶ 17. 5. 2025

Otevírací doba: Út – So 13:00–19:00 

Vstupné: základní 180 Kč, studentstvo, seniorky/senioři a ZTP 90 Kč, školní skupiny 50 Kč/osoba, děti do 12 zdarma

TVÁŘ
C.0 HYB4 Galerie, Kampus Hybernská, Hybernská 4, Praha 

Kurátoři: Karolína Juřicová, Filip Kazda, Michal Štochl

Vernisáž: 28. 2. 2025, 18:00
Trvání výstavy: 1. 3. –⁠ 26. 4. 2025
Otevírací doba: Po – So 9:00–20:00

Vstupné: Zdarma

Finanční partneři: Magistrát hlavního města Prahy, Filozofická fakulta Univerzity Karlovy, Univerzita Karlova

Akce probíhá pod záštitou Českých center a Velvyslanectví České republiky v Egyptě.

Galerie

No items found.

Dostávejte aktuality v e-mailu

Zaregistrujte se k našemu newsletteru a získávejte pravidelný přehled o akcích v Kampusu Hybernská.
Děkujeme za přihlášení k odběru newsletteru.
Nastala nějaká chyba. Zkuste prosím znova. Při opakujících se obtížích nás prosím kontaktujte.
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.