Popularizační a vzdělávací centrum Univerzity Karlovy Didaktikon, které vzniklo ve spolupráci s hlavním městem Prahou, nabízí od podzimu řadu nových vzdělávacích aktivit. Kromě tematicky zaměřených kroužků jsou to i přednášky pro dětské posluchače a speciálně zaměřené workshopy a přednášky. Všechny jsou navíc zdarma.
“Letos jsme se rozhodli nabízet každý měsíc jedno specifické téma, kterému se v rámcových vzdělávacích plánech nedostává tolik prostoru. V září jsme se zaměřili na hmyz, jeho různorodost a pestrost. V říjnu jsme se zase věnovali americkým prezidentským volbám,” vyjmenovává Helena Láznička, koordinátorka programu Didaktikonu.
Během listopadu zase odborníci z Ústavu pro archeologii Filozofické fakulty Univerzity Karlovy představí školním skupinám život předků v pravěku, ale také to, jak vypadá práce současných archeologů a archeoložek. Prosinec bude věnován propojování vědy a vánočních tradic.
Nabídka měsíčních speciálně zaměřených vzdělávacích aktivit je stejně jako program Didaktikonu, určen dětem od prvních tříd základních škol až po maturanty. “Každý z nich má svá specifika. Aktivity vymýšlíme a nabízíme s ohledem na věk dětí-dospívajících. Věnují se jim buď přímo vyučující nebo studující Univerzity Karlovy různých oborů. “Studující tak získávají pedagogickou praxi a zároveň se učí podávat určitá témat takovým způsobem, aby je pochopili i děti a studenti středních škol,” vysvětluje Helena Láznička.
Školy se do programu můžou hlásit prostřednictvím rezervačního systému na webových stránkách Didaktikonu. “Pokud si škola nenajde termín, ale stojí o workshop, mohou nám napsat a my zkusíme vymyslet individuální řešení,” dodává Láznička. Didaktikon je určen především školám a vzdělávacím institucím, pokud by ale měl zájem přijít individuálně také rodič s dítětem, stačí položit dotaz prostřednictvím e-mailu. Odpolední akce, jako je podzimní Juniorská univerzita Karlova, vybrané přednášky či kroužky, bývají pak otevřeny širší veřejnosti.
Nejbližší akcí pro veřejnost bude živé natáčení podcastu Českého rozhlasu Reparát v pondělí 25. 11. od 18:00.
Do Didaktikonu, který sídlí ve 4. patře budovy A v Kampusu Hybernská, se po roce znovu vrátily workshopy Juniorské univerzity. “Na jednotlivých fakultách univerzity probíhají velké přednášky pro studující středních škol. My nabízíme workshopy pro třicet osob, aby si vyzkoušely, jaké to je interagovat s vyučujícími,” říká koordinátorka programu.
Velkým lákadlem Didaktikonu je i nabídka odpoledních semestrálních kroužků. Cílem je představit dospívajícím a dětem od 5. třídy do maturitních ročníků obory, které mohou studovat dále na univerzitě. Osm tematických kroužků nabízí vhled do studia vesmíru, zdravotních věd, filozofie či historie. Všechny kroužky jsou realizované díky podpoře ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Kromě toho vždy v úterý probíhají ve skupině deseti dětí přípravy na přijímací zkoušky z matematiky. O ty je podle Heleny Lázničky také velký zájem.
“Kroužky jsou určené pro nadané žáky z druhého stupně základní školy a ze středních škol, kteří se chtějí dozvědět něco nad rámec učiva ve škole. Snažili jsme se vybrat témata a vědecké oblasti, které nebývají často v nabídce volnočasových aktivit zastoupeny. Vedou je vyučující a studenti daných oborů na univerzitě,” popisuje Tereza Martínková Bártlová, manažerka vzdělávacího centra.
Jen během října přivítal Didaktikon 1200 dětí. “Máme i šest škol denně. Dětem se hodně líbí, že se dostanou mimo školu a baví je i ten styl neformální výuky,” přibližuje Martínková Bártlová. “Navíc si můžou vyzkoušet spoustu věcí. Máme třeba workshop Po stopách zločinu, kdy si děti obléknou bílé obleky, dostanou štětečky a sbírají skutečně stopy na místě činu. Nadšené jsou z toho i maturitní ročníky,” dodává manažerka vzdělávacího centra.
Od ledna se návštěvníci mohou těšit i na další speciální témata měsíce, jako je umělá inteligence, Wikipedia, Týden mozku či Den Země. Pro další podrobnější informace sledujte web Didaktikonu či stránku na Facebooku.