Udržitelnost
Kampus Hybernská

Čerstvé tulipány v únoru nejsou normální. Valentýn lze slavit i udržitelně, říkají floristky

Jedním z klíčových pilířů Kampusu Hybernská je udržitelnost. Ta prostupuje nejen naším programem, ale celým Kampusem, včetně výzdoby. Proto již roky spolupracujeme s květinovým ateliérem Verbaskum, za kterým stojí Anna Plischke a Monika Pospíšilová, a který se stará se například o čerstvou květinovou výzdobu kavárny. Druhý únorový týden si zde zájemci budou moci pořídit udržitelný květinový dárek na Valentýna.

5.2.2025
Magdaléna Daňková
Čerstvé tulipány v únoru nejsou normální. Valentýn lze slavit i udržitelně, říkají floristky

Je v pořádku, aby si člověk v únoru koupil čerstvé tulipány, růže nebo jiné řezané květiny, když venku mrzne a sněží?

Anna Plischke: Z hlediska koloběhu přírody to určitě není přirozené a za nás tedy ani úplně v pořádku. Je dobré se zamyslet nad tím, jak je možné, že si v únoru můžu v Česku koupit čerstvé květiny, a pídit se potom, odkud jsou. Nedoporučujeme kupovat kytky v supermarketu, ty nejlevnější jsou totiž většinou taky nejhorší. V květinářství se vždycky ptejte po fair-trade a lokálních kytkách. Odhaduje se totiž, že lokální kytice smíšených zahradních květin vypěstovaná venku vyprodukuje přibližně pět procent hodnoty emisí kytice vypěstované v Holandsku nebo v Keni. 

Monika Pospíšilová: Chápu, že si člověk chce v zimě udělat radost čerstvou květinou když nám v zimě chybí kontakt se živou přírodou a trávíme více času v interiéru. Ale měl by si taky položit otázku, za jakou cenu tu čerstvou květinu doma má. Pokud to je květina vypěstovaná za podpory velkého množství chemických látek a dovezená z druhého konce světa, možná mi nepřinese domů ten kus přírody, který bych chtěl/a.

Například avokáda, manga nebo další druhy ovoce a zeleniny jsou taky často vezeny z velké dálky a spousta lidí je přesto konzumuje. Tyto potraviny pak mají negativní vliv nejen na životní prostředí, ale i na naše zdraví, protože suroviny jsou často utržené nedozrálé, mohou být ošetřeny chemií a podobně. Jak je to v případě čerstvých květin?

Anna: V tom je právě háček. Kontroly květin, jako třeba v případě potravin, neexistují a tudíž nevíme, co všechno mají za sebou než si je koupíme. V zemích, kde se čerstvé květiny pro celosvětový trh nejčastěji pěstují, jako je Ekvádor, Etiopie nebo Keňa, totiž často neexistuje legislativa, která by chránila místní ekosystémy a tak se mohou v místním zemědělství používat látky, které jsou v Evropě zakázány nebo regulovány. Květiny se navíc musí ošetřit i po sklizni, aby vydržely samotný transport, takže na sobě mají i postřiky proti škůdcům a chorobám. Nehledě na podmínky zaměstnanců farem, které většinově nejsou ekologicky zaměřené, ani faire-trade. Ti s chemikáliemi přichází do styku každý den a trpí různými zdravotními problémy. Proto je důležité si po manipulaci s běžnými květinami z dovozu umýt ruce, nezdobit si jimi dort, zamezit styku s potravinami atd. 

V únoru se údajně prodává nejvíce čerstvých řezaných květin, důvodem je svátek zamilovaných. Pokud chce člověk darovat na Valentýna českou ekologickou květinu, jaké má možnosti? 

Monika: Nejčastějším dárkem na Valentýna jsou skutečně čerstvé květiny, a protože není běžná sezóna, většinově se jedná o květiny z dovozu, zatížené již zmiňovanými problémy. Vždycky je důležité se sám sebe zeptat - musím mít tuhle zdánlivě dokonalou růži, která obsahuje nejvíc chemických látek a je nejnáročnější na pěstování? Anebo si chci udělat větší radost, myslet opravdu udržitelně a odložím nákup růží nebo tulipánů na sezónu? V květinářství se ptejte po květinách vypěstovaných v Česku, nebo alespoň fair-trade variantách. 

Anna: Další z cest je hledat lokálního pěstitele květin, nebo někoho, kdo dělá kytice lokální i v zimě, mimo hlavní květinovou sezónu. V běžném květinářství alternativní českou kytici teď neseženete, ale můžete na internetu hledat dodavatele lokálních květin. Existuje mapa pěstitelů a floristů, kteří pracují s českými květinami. Ne každému se sice líbí zimní kytice uvázaná z větviček a rostlin, které najdeme teď v zimě venku, což děláme třeba my ve Verbaskum. Dá se ale darovat taky třeba poukaz na českou kytici, předplatné na několik kytic nebo kytice či dekorace ze sušených lokálních květin, které vydrží několik let.

Koupit taky můžete hrnkovou květinu, ale zase ne v hobbymarketu nebo supermarketu, ty jsou dost často problematické, protože za sebou mají často dlouhou cestu a chemické látky. Zase je tak třeba zeptat se v květinářství, odkud daná květina je. Na Valentýna ale samozřejmě můžete darovat i něco jiného než květinu, třeba nějaký zážitek.

Monika: Valentýn nemusíme odmítat s tím, že je to cizí svátek zatížený marketingem. Můžeme jej brát jako příležitost k tomu, abychom někomu udělali radost a projevili mu/jí lásku. Případné dárky bychom ale měli vždy volit zodpovědně.

Kdo jsou vaši dodavatelé surovin?

Anna: Verbaskum od svého založení kategoricky odmítá běžně rozšířenou neekologickou a eticky spornou produkci dovážených květin a hledá vlastní cesty. Spolupracujeme tak výhradně s českými pěstiteli květin, kteří berou ohled na životní prostředí.

Moc rádi spolupracujeme s platformou Výkvět, která pro nás znamená záruku ekologického pěstování a kvality. Členové této platformy jsou ekologičtí pěstitelé květin k řezu z celé republiky a za Slovenska. 

Jak a proč jste založily Verbaskum?

Anna: Verbaskum jsem založila já v roce 2016. Dřív jsem dělala čistě kancelářskou práci a chtěla jsem dělat něco kreativního rukama. Jenže v momentě, kdy jsem do floristiky víc pronikla, zjistila jsem, jakou stinnou stránku tenhle byznys přinášející krásu a přírodu do našich životů má. Uvědomila jsem si, že to nebudu moci dělat, protože nechci podporovat produkci postavenou na nadužívání chemikálií a nevhodných pracovních podmínkách lidí, kteří pracují na farmách. Nakonec jsem si ale našla svou cestu a rozhodla jsem si, že budu pracovat jen s českými květinami a dodavateli. Když jsem začínala, trh s lokálními květinami prakticky neexistoval. Tvořila jsem tedy převážně z divokých květů a květin, které nám vyrostly na chalupě na záhonku. Teď je to mnohem snazší a dodavatelů, kteří odpovídají našim standardům, je podstatně více. Postupem času se ke mně přidala moje švagrová Monča. 

Valentýn se dá oslavit udržitelně také v Kampusu Hybernská, kde bude od pondělí 10. do soboty 15. února v kavárně k dispozici samoobslužná instalace s vašimi ekologickými květinovými výrobky. Jak bude fungovat?

Monika: Napadlo nás, že bychom lidem nabídli na Valentýna udržitelnou, ekologickou variantu dárků. Cílem instalace je taky celou problematiku udržitelného květinového byznysu přiblížit. Zájemci si tady budou moci koupit malou květinu nebo květinovou dekoraci s českými květinami a zaplatit přes QR kód. Kdyby někdo chtěl větší vazbu, třeba z čerstvých rostlin, může se pak na nás obrátit a objednat si ji individuálně.

Galerie

No items found.

Dostávejte aktuality v e-mailu

Zaregistrujte se k našemu newsletteru a získávejte pravidelný přehled o akcích v Kampusu Hybernská.
Děkujeme za přihlášení k odběru newsletteru.
Nastala nějaká chyba. Zkuste prosím znova. Při opakujících se obtížích nás prosím kontaktujte.
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.