Studentstvo

Kam s věcmi, které nepotřebujete? Doneste je do Gratis Marketu

Od října funguje v budově B výměnný koutek Gratis Market. Založila jej Univerzita Karlova v rámci agendy udržitelného rozvoje ve spolupráci se Studentskou Hybernskou a určen je především studujícím. Projekt funguje na principu “vezmi si, co potřebuješ, přines, co nepotřebuješ” a je samoobslužný.

2.12.2024
Magdaléna Daňková
Kam s věcmi, které nepotřebujete? Doneste je do Gratis Marketu

Koordinátory Gratis Marketu jsou Ondra Menoušek a Anička Formánková, studující Univerzity Karlovy a jeho provoz je placen z univerzitního grantu. Gratis Market je otevřen každý den, mimo neděli, od 9 do 21 hodin. Zájemci mohou nosit cokoliv kromě jídla a oblečení. Menší věci lze nechat ve vyhrazeném odkládacím prostoru, koordinátoři je následně zařadí. 

“Pokud se někdo chystá přinést něco většího, ať nám dá vědět dopředu, abychom našli objemnějším věcem místo,” apeluje Anička. “Ne všechno, co máme, je vidět. Primárně využíváme velké police, ale některé věci máme uschované ve skladu, třeba kancelářské židle,” dodává Ondra. 

Studující sem mohou přinést věci, které již nechtějí a na oplátku si odnést to, co zrovna potřebují. Provoz má také svá pravidla, zájemci například nemají nosit rozbité a špinavé věci. “Zatím za námi chodí studující, kteří jsou v Praze déle než jen jeden semestr. Ale těšíme se, že na konci semestru si k nám najdou cestu zahraniční studující, kteří z Prahy odjíždí a ti, kteří naopak přijíždí studovat,” říká Anička.

V policích výměnného koutku lze najít nejvíce nádobí a věci do domácnosti. “Objevují se nám tady často domácí potřeby, dekorace, knížky, dokonce jsme měli i gramofon,” vypočítává Ondra.  “Upozorňujeme ale na to, že si lidi mají odnášet jen to, co skutečně potřebují,” dodává.

“Setkali jsme se ale i s tím, že nějaké studentky točily školní projekt a potřebovaly pro něj dekorace. Půjčily si je a za týden je donesly zpátky. Tohle mi přijde skvělé, protože tak ušetří nejen náklady, ale i zbytečné nákupy,” uvádí příklad Anička. 

Sami koordinátoři Gratis Marketu přinesli několik věcí, které jim už nesloužily a odnesli si naopak to, co zrovna sháněli. “Já jsem si třeba vzal dvě skleničky na víno, abych nemusel jezdit do Ikei a kupovat jich šest,” uvádí Ondra. “Já jsem si zase odnesla dva hluboké talíře, které jsem neměla a teď z nich jím skoro každý den. A každý je jiný, což mi přijde skvělé,” říká Anička. 

Výměnný koutek vnímají jako jedno z efektivních řešení problémů s nadměrnou spotřebou a zbytečných nákupů. Kromě toho pomáhá šetřit studujícím peníze. “S tím, jak roste cena bydlení, musíme se mnohem lépe rozhodovat, do čeho dáme svoje peníze,” tvrdí Anička. 

Fungování prostoru je do značné míry komunitní, koordinátoři slouží především jako dohled. “Nechceme dávat přísné pravidla a dělat katalog věcí, je to volnější,” říká Ondra. “Věříme lidem, že se u každé věci sami sebe zeptají, zda ji skutečně potřebují než si ji odnesou,” tvrdí. Koordinátoři si zatím fungování Gratis Marketu a chování lidí pochvalují, podle nich se chovají zodpovědně. 

Gratis Market má svůj vlastní Instagram, kam koordinátoři přidávají přehled věcí, fungují také na e-mailové adrese a telefonu: +420733734667

 “Studující nám taky můžou napsat, že shání něco konkrétního a my se jim ozveme, jakmile požadovaná věc v Gratis Marketu bude,” doplňuje Anička.

Galerie

No items found.

Dostávejte aktuality v e-mailu

Zaregistrujte se k našemu newsletteru a získávejte pravidelný přehled o akcích v Kampusu Hybernská.
Děkujeme za přihlášení k odběru newsletteru.
Nastala nějaká chyba. Zkuste prosím znova. Při opakujících se obtížích nás prosím kontaktujte.
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.