Může si věda porozumět s uměním a náboženstvím? A jak staroegyptské mýty odrážejí tehdejší znalosti o světě? Nejen na tyto otázky odpovídá unikátní výstavní projekt v HYB4 Galerii Kampusu Hybernská s názvem Stvoření – Mýtus – Umění a bohatý doprovodný program. Výstava potrvá až do 17. května.
Stvoření – Mýtus – Umění je společným výstavním projektem Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty UK a Galerie Kampusu Hybernská propojující staroegyptské texty a současné výtvarné umění. Pod vedením docenta Jiřího Janáka navazuje na výzkum staroegyptského náboženství a vychází z nových překladů a interpretací původních pramenů. „Základem a hlavním inspiračním zdrojem projektu je staroegyptský mýtus o stvoření,“ vysvětluje jeden z kurátorů výstavy Filip Kazda z HYB4 Galerie Kampusu Hybernská.
Vybraní čeští umělci a umělkyně (Daniel Balabán, Petr Nikl, Martin Mainer, Veronika Holcová a další) se nechali inspirovat speciálně připraveným překladem egyptských textů a vytvořili díla v různých stylech a technikách. Součástí výstavy je také prezentace archeologických objevů Českého egyptologického ústavu FF UK z Abúsíru zahrnující fotografie, filmy a další materiály.
“Tímhle projektem jsme chtěli ukázat, že mezi vědou, uměním a náboženstvím nebo mytologií je poměrně tenká hranice a že nemusíme umělce vnímat jako někoho, kdo je celý den v ateliéru a nakonec z jeho práce vznikne výstava, a vědec je někdo, kdo tráví den v laboratoři a pak publikuje v časopise Nature. Ukazujeme, že je naopak možné a potřebné tyto zdánlivě nepropustné světy propojit,” říká docent Jiří Janák, autor výstavního projektu z Českého egyptologického ústavu FF UK.
Bohatý doprovodný program
Výstava potrvá v A.1 HYB4 Galerii Kampusu Hybernská až do 17. května a doplňují ji vzdělávací přednášky předních odborníků a odbornic z oblasti egyptologie, tvůrčí dílna pro děti či komponovaná přednáška na téma Starý Egypt v Hollywoodu a populární kultuře. Podrobnosti k doprovodnému programu lze najít na webu Kampusu Hybernská. Nad akcí převzala záštitu Česká centra.
“Velmi mě těší, že se podařilo historicky poprvé v Kampusu Hybernská realizovat výstavu tohoto formátu a tématu. Právě sem, do prostoru otevřeného inovacím a mezioborovým setkáním, jednoznačně patří. Interdisciplinarita se odráží nejen v samotné expozici, ale i v programu doprovodných akcí, které mají za cíl oslovit návštěvníky z řad studentů univerzit a akademických institucí, dále rodiny s dětmi, školní skupiny, ale i milovníky umění, historie a českých vědeckých objevů,” říká programová ředitelka Kampusu Hybernská, z.ú. Veronika Vlachová.
Přednáškový cyklus pokračuje 8. dubna komponovaným večerem na téma Po stopách českých a československých badatelů v Egyptě, kterého se zúčastní Tereza Svášková, vedoucí česko-egyptských kulturních projektů Českých center, společně s Adélou Jůnovou Mackovou (Akademie věd ČR), Liborem Jůnem (Národní muzeum ČR), Lucií Vendelovou Jiráskovou a Jiřím Janákem (oba Český egyptologický ústav FF UK). Následovat bude 15. dubna přednáška ředitelky Českého egyptologického ústavu FF UK Renaty Landgráfové o náboženských, rituálních a magických textech z šachtových hrobek v Abúsíru. Cyklus přednášek k výstavě uzavřou 22. dubna Alena Hadravová, Petr Hadrava a Jiří Janák tématem astronomie a mytologie.
”Mytologie ve starověku fungovala jako způsob popisování a vysvětlování toho, jak a proč funguje náš svět. Třeba proč se střídá den a noc, proč slunce svítí víc než měsíc, proč se lidé chovají tak, jak se chovají. Egypťané se do mýtů snažili vložit téměř všechny informace, které tehdy měli k dispozici o tom, jak funguje svět. Tyto předvědecké informace je jen nutné v oněch příbězích najít. Mytologie je něco jako encyklopedie pro lidi, kteří ještě nemají encyklopedie,” dodává Jiří Janák.
A.1 HYB4 Galerie, Kampus Hybernská, Hybernská 4, Praha
Kurátoři: Jiří Janák, Petr Košárek, Filip Kazda, Michal Štochl
Vystavující autoři a autorky:
Karíma Al-Mukhtarová, Jan Bažant, Daniel Balabán, Radka Bodzewicz, Veronika Holcová, Ditta Jiřičková, Lenka Jirková Táborská, Alžběta Josefy, Lída Kejmarová, Svatopluk Klimeš, Petr Košárek, Jan Kuntoš, Martin Mainer, Silvie Milková, Petr Nikl, Marian Palla, Karolína Rossí, Miloš Šejn, Robert Smolík, Pavel Skrott, Aleš Svoboda, Tereza Šrámková, Zdeněk Trs, Martin Zetová.
Vernisáž: 28. 2. 2025 v 18:00
Trvání výstavy: 1. 3. ̶ 17. 5. 2025
Otevírací doba: Út – So 13:00–19:00
Vstupné: základní 180 Kč, studentstvo, seniorky/senioři a ZTP 90 Kč, školní skupiny 50 Kč/osoba, děti do 12 zdarma
Více informací na webu Kampusu Hybernská. Kompletní press kit k výstavám lze najít ZDE.
O HYB4 Galerii:
HYB4 Galerie funguje v Kampusu Hybernská sedmým rokem. Je koncipovaná jako konfrontační prostor uvádějící práce tradičních i nových médií. Jsou zde prezentovány práce laiků, ale i špičkových a etablovaných umělců i umělkyň. HYB4 Galerii tvoří dva prostory Kampusu Hybernská – menší C.0 HYB4 Galerie je veřejnosti přístupná zdarma a podporuje především začínající umělce a umělkyně. Větší A.1 HYB4 Galerie v minulosti hostila například výstavy Milana Kunce, Milana Knížáka, LUSTR – mezinárodní festival ilustrace, výstavu pod taktovkou Kamily Ženaté Moje Boty, tvoje boty nebo retrospektivu Vladimíra Skrepla.
O Kampusu Hybernská:
Kampus Hybernská je centrem kultury, inovací, vědy a vzdělávání. Propojuje studentské, vědecké, výzkumné, inovátorské, umělecké a kreativní iniciativy s občanskou veřejností a aplikační sférou hlavního města Prahy. Kampus Hybernská vznikl propojením hlavního města Prahy a Univerzity Karlovy s cílem založení společného projektu pro rozvoj intenzivnější spolupráce.
Výstava Stvoření – Mýtus – Umění probíhá pod záštitou Českých center a Velvyslanectví České republiky v Egyptě
Finanční partneři: Magistrát hlavního města Prahy, Filozofická fakulta Univerzity Karlovy, Univerzita Karlova