Společná akce Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty UK a Galerie Kampusu Hybernská propojuje staroegyptské texty a současné výtvarné umění. Projekt vedený docentem Jiřím Janákem navazuje na výzkum staroegyptského náboženství a vychází z nových překladů a interpretací původních pramenů.
Vybraní čeští umělci a umělkyně (Daniel Balabán, Petr Nikl, Martin Mainer, Veronika Holcová a další) se nechali inspirovat speciálně připraveným překladem egyptských textů a vytvořili díla v různých stylech a technikách. Součástí výstavy bude také prezentace archeologických výsledků Českého egyptologického ústavu FF UK z Abúsíru zahrnující fotografie, filmy a další materiály. Veřejná vernisáž se koná 28. února, výstava potrvá do 17. května.
Nový pohled na mýtus
„Základem a hlavním inspiračním zdrojem projektu je staroegyptský mýtus o stvoření,“ vysvětluje jeden z kurátorů výstavy Filip Kazda z HYB4 Galerie Kampusu Hybernská. „Text tohoto příběhu jsme dali vybraným umělcům k dispozici v novém, speciálně připraveném překladu, který vychází ze staroegyptských pramenů od poloviny 3. tisíciletí př. n. l. až po 1. století n. l. Všichni autoři a autorky zapojení do projektu měli k dispozici text ve shodném provedení, jímž se nechali inspirovat k vytvoření výtvarného díla v libovolném uměleckém stylu a technice. Vystavené práce jsou tak v různých formátech: text, kresba, malba, grafika, video, fotografie, objekty a prostorové instalace,“ dodává Kazda.
Doprovodný program
Výstavu v A.1 HYB4 Galerii doplní vzdělávací přednášky předních odborníků z oblasti egyptologie a další akce. Účast na přednáškách přislíbili kromě Jiřího Janáka například Miroslav Bárta a Renata Landgráfová (Český egyptologický ústav) nebo Tereza Svášková, vedoucí česko-egyptských kulturních projektů Českých center, které nad akcí převzaly záštitu. Podrobnosti k doprovodnému programu budeme postupně zveřejňovat na webu Kampusu Hybernská.
Mýtus o stvoření světa ve starověkém Egyptě
Textů, které by předkládaly ucelený mytologický příběh o stvoření světa, se ze starého Egypta příliš nezachovalo. Náboženský kult a mytologické představy se totiž v jednotlivých částech země velmi různily. Například pro starověký Mennefer (řecky Memfis) máme doložen kult boha-stvořitele Ptaha, v Iunu (Héliopolis) byl za prapočátečního boha pokládán Atum a ve Vasetu (Théby) byl jako vládce bohů a stvořitel všeho uctíván Amon.
Pro projekt Stvoření – Mýtus – Umění kurátoři výstavy vybrali verzi mýtu pocházející z jednoho z nejvýznamnějších náboženských center starověkého Egypta, z města Iunu (Héliopolis), které se rozkládalo na severovýchodě dnešní Káhiry. Nejde o přesný vědecký překlad konkrétního starověkého textu, ale upravenou a převyprávěnou verzi mýtu složenou z původních pramenů různých žánrů, způsobů užití v kultu i doby vzniku.
“Text byl připraven tak, aby co nejvíce odrážel jak původní mytologické představy, tak obvyklou strukturu staroegyptských a starověkých mýtů obecně,” říká docent Jiří Janák, autor výstavního projektu. “Zároveň má text čtenáři umožňovat pochopit celek i dílčí pasáže mýtu bez nutnosti dalšího výkladu nebo odkazů pod čarou. Proto jsou některé původně jednoslovné výrazy a jednotlivé hieroglyfické znaky rozepsány do delších frází a některé náboženské představy vysvětleny již v rámci vyprávěného příběhu. Mýtus obsahuje doslovné citace z tzv. Textů pyramid pocházejících z poloviny 3. tisíciletí př. Kr., jinde přejímá náboženské představy, jména, tituly či epiteta bohů doložené v hymnech z doby konce 2. tisíciletí př. Kr. nebo motivy z rituálních textů, které se zachovaly až na papyrech z doby kolem přelomu letopočtu.”
Mýtus o stvoření světa, který měli k dispozici umělci zapojení do projektu Stvoření – Mýtus – Umění, je tedy sám o sobě umělým výtvorem. V této podobě není doložený z egyptských pramenů, přesto ale vypráví příběh pomocí původních motivů, jazykových obratů a myšlenkových obrazů.
O autorovi projektu:
Doc. Jiří Janák, Th.D. vystudoval religionistiku a teologii na Husitské teologické fakultě Univerzity Karlovy. Je docentem egyptologie a badatelem Českého egyptologického ústavu FF UK, kde pravidelně přednáší a podílí se také na terénních archeologických výzkumech v Egyptě. V letech 2007-2008 působil na Univerzitě v Oxfordu a později (2013–2014) jako Fulbright Fellow na Brownově univerzitě v USA. Specializuje se na staroegyptské náboženství, pojetí posmrtné existence a interpretaci náboženských a magických textů.
Tiskové materiály (včetně plakátu) ke stažení najdete ZDE.
A.1 HYB4 Galerie, Kampus Hybernská, Hybernská 4, Praha
Kurátoři: Jiří Janák, Petr Košárek, Filip Kazda, Michal Štochl
Vystavující autoři a autorky:
Karíma Al-Mukhtarová, Jan Bažant, Daniel Balabán, Radka Bodzewicz, Veronika Holcová, Ditta Jiřičková, Lenka Jirková Táborská, Alžběta Josefy, Lída Kejmarová, Svatopluk Klimeš, Petr Košárek, Jan Kuntoš, Martin Mainer, Silvie Milková, Petr Nikl, Marian Palla, Karolína Rossí, Miloš Šejn, Robert Smolík, Pavel Skrott, Aleš Svoboda, Tereza Šrámková, Zdeněk Trs, Martin Zetová.
Vernisáž: 28. 2. 2025 v 18:00
Trvání výstavy: 1. 3. – 17. 5. 2025
Otevírací doba: Út – So 13:00–19:00
Vstupné: základní 180 Kč, studentstvo, seniorky/senioři a ZTP 90 Kč, školní skupiny 50 Kč/osoba, děti do 12 zdarma
Finanční partneři: Magistrát hlavního města Prahy, Filozofická fakulta Univerzity Karlovy, Univerzita Karlova
Akce probíhá pod záštitou Českých center a Velvyslanectví České republiky v Egyptě.