Cirkulární navigace v Kampusu Hybernská
Podívejte se na principy cirkulární ekonomiky, kterými se řídíme napříč Kampusem Hybernská.
hero img

Udržitelný Kampus Hybernská

Historický komplex budov na adrese Hybernská 4 stál téměř třicet let prázdný, dokud se do něj díky Univerzitě Karlově a Magistrátu hl. m. Prahy nevrátil nový život. Jeden z pilířů, na kterých Kampus stojí, představuje cirkulární ekonomika.

Ta vytváří funkční a dlouhodobě udržitelné vztahy mezi přírodou a lidskou společností. Snaží se o uzavírání toků materiálů, jako jsou plasty, textil či biomasa. A tím oponuje stávající lineární ekonomice, v rámci níž se suroviny přeměňují na produkty, prodávají se a po skončení relativně krátké životnosti spalují nebo skládkují. Koncept cirkulární ekonomiky lze uplatnit v praxi firem a institucí, obcí a měst, domácností i jednotlivců. Můžeme ho také vidět přímo zde – v Kampusu Hybernská, kde se odpady mění na zdroje.

Cirkulární navigace v Kampusu Hybernská byla vytvořena ve spolupráci s Institutem cirkulární ekonomiky, neziskovou organizací, která vznikla v roce 2015 s cílem zvýšit v České republice povědomí o konceptu cirkulární ekonomiky a demonstrovat jej v praxi. Více informací na webu incien.org.

Jak věci získávají druhý život?

HYB4 Cirkulární dílna

Cirkulární dílna začala fungovat v srpnu 2018 a nápad na její zřízení se zrodil už v začátcích Kampusu Hybernská. V opuštěných prostorách postupně vznikly HYB4 Galerie, Studentský dům nebo Knihovna věcí. Na vše byl omezený rozpočet a jakékoli zvelebování prostor probíhalo svépomocí, často ze zbytkových materiálů. Tehdejší externí řemeslník Martin Štěrba, který na těchto projektech pracoval, navrhl spolu s ‎týmem založit dílnu jako prostor, kde by zázemí, nářadí a stroje byly dostupné i pro širokou veřejnost.

Dnes dílna plní tři hlavní funkce:

1. Nabízí návštěvníkům možnost realizovat vlastní projekty. K dispozici je zde nářadí, odborná literatura i asistence zkušených členů dílny.

2. Poskytuje prostor pro workshopy organizované jak členy dílny, tak lektory zvenčí.

3. V neposlední řadě Cirkulární dílna systematicky využívá zbytkové a odpadní materiály pro výrobu konvenčních předmětů, nábytku a interiérových doplňků s přidanou hodnotou, se kterými se v Kampusu Hybernská můžete setkat i vy.

Cirkulární dílna je místo, kde se snoubí učení, komunita, tvorba, umění a cirkulární ekonomika. Proměňuje nejen staré předměty, ale i lidi, kteří se do jejich renovace pouští.

Proč sbíráme déšť?

Už ani kapka deště nazmar

V době, kdy Česko i celý svět čím dál častěji trápí sucho, je šetření vodou nezbytným předpokladem k odpovědnému nakládání se zdroji. I proto sbíráme v Kampusu Hybernská dešťovou vodu ze střechy do barelů, a dále ji využíváme ke splachování toalet nebo zavlažování. Problém představují období sucha, kdy je dešťové vody nedostatek. V takových případech však chytrý systém automaticky použije vodu pitnou.

Proč děláme město zelenější?

Živý, rostoucí a zelený Kampus

Umístění Kampusu Hybernská v srdci Prahy má i své nevýhody, mezi které patří vyšší míra znečištění ovzduší, fenomén městského tepelného ostrova nebo rychlý odtok dešťové vody. I proto jsme se pustili do řešení blízkých přírodě, abychom tato negativa překonali. Jedním z nich je zazeleňovaní – najdete u nás zelené stěny, dřevěné květináče s okrasnými rostlinami i jedlými bylinkami nebo vzrostlé stromy v truhlících.

V roce 2019 vypracovali studenti Katedry zahradní architektury České zemědělské univerzity řádu návrhů, jak podpořit přívětivost Kampusu pomocí přírodních prvků – od květináčů až po zelené střechy na parkovišti. Cesta k jejich realizaci je poměrně dlouhá a náročná, ale soustavně pracujeme na naplnění této ambiciózní vize.

Své uplatnění nachází v Kampusu Hybernská také bioodpad, který sbíráme v kompostéru Biolan. Reagujeme tím na zásadní problém: biologicky rozložitelný odpad tvoří v průměru až 40 procent obsahu černé popelnice a často tak zbytečně končí na skládce, kde v důsledku tlení za nedostatečného přístupu vzduchu vzniká metan, tedy plyn s 28krát silnějším skleníkovým efektem než oxid uhličitý. Bioodpad přitom lze přeměnit na zdroj, ať už ve formě kompostu, či bioplynu, který může do budoucna pohánět například pražskou hromadnou dopravu.

Proč věci kupovat, když si je můžete půjčit?

Knihovna věcí

Kolikrát za rok použijete vrtačku nebo stan? Pokud jen jednou nebo dvakrát, jste na správném místě. Knihovna věcí (Library of Things) je prostor, kde si lze půjčit nářadí, sportovní a outdoorové vybavení, hudební nástroje či jiné předměty, které nepotřebujete často. Nemusíte je tedy vlastnit, ale stačí je jednoduše sdílet. Namísto placení plné ceny v obchodě si zde můžete za malý poplatek půjčit, co zrovna potřebujete. Sdílená ekonomika tvoří nezbytnou součást ekonomiky cirkulární – pomáhá udržovat zdroje v oběhu tím, že je využíváme efektivně, a zároveň snižuje potřebu kupovat věci nové. Nejlepší odpad je totiž ten, který nevznikne.

Jak si v Knihovně věcí něco půjčit?

1. Zaregistrujte se v katalogu.

2. Rezervujte si jakýkoliv z nabízených předmětů.

3. Rezervaci potvrďte v košíku.

4. Po schválení požadavku si v den výpůjčky přijďte předmět vyzvednout do Knihovny věcí, zaplaťte zálohu a cenu předmětu.

5. Po použití vraťte předmět zpět do Knihovny věcí. Standardní výpůjční doba je 7 dnů.

6. Navštivte Knihovnu věcí přímo v Kampusu Hybernská nebo na libraryofthings.cz.

Občerstvení bez morální kocoviny

Kavárna, která (nejen) minimalizovala svůj odpad

Udržitelná gastronomie v praxi? Kavárna Kampus nabízí nejen výběrovou kávu a skvělé občerstvení, ale zároveň usiluje o co nejudržitelnější provoz – ať už jde o kompostování, využívání šetrných čistících prostředků, omezení plýtvání jídlem nebo pestrý sortiment vegetariánských a veganských pokrmů.

V každém gastro podniku denně vznikne několik desítek kil směsného odpadu. Pečlivé třídění a správně nastavené odpadové hospodářství přitom šetří životní prostředí i peníze. Převážná většina nábytku v kavárně proto pochází z druhé ruky nebo z Cirkulární dílny.

Kavárna Kampus otevřela po rekonstrukci v polovině března 2024, tentokrát pod taktovkou samotného Kampusu Hybernská.

Přijďte ochutnat slané i sladké dobroty od rodinného podniku Šťastná koza nebo polední menu od Jídlo baví.

V kavárně najdete také dětský koutek vybavený knížkami a hračkami, ale i mikrovlnnou troubou pro ohřev jídla.

Novinky a každodenní nabídku najdete na našem Instagramu.

Rezervace míst neposkytujeme.

Jak na udržitelnou rekonstrukci s co nejmenšími zásahy?

Šetrná rekonstrukce v Kampusu Hybernská

Nevyhazovat věci, které ještě mohou sloužit, a maximálně využít to, co už je k dispozici. Těchto cirkulárních principů jsme se drželi i při rekonstrukci Kampusu Hybernská. Areál byl dlouhou dobu opuštěným místem, které pozvolna chátralo. K tomu, aby se do něj vrátil život, byly zapotřebí rozsáhlé úpravy. Od ambiciózních plánů na rekonstrukci v řádu stovek milionů korun se upustilo ve prospěch šetrnějších a citlivějších zásahů, jejichž cílem bylo zachovat co největší množství původních elementů a vdechnout jim nový život.

Zachování původních prvků interiéru a jeho šetrné čištění výrazně šetří emise skleníkových plynů i peníze. Do oběhu se tak vrátily původní parkety a okna. Mnoho místností v Kampusu Hybernská, včetně kavárny, je vybaveno nábytkem z druhé ruky, který byl zrenovován v Cirkulární dílně. Navíc dostal nový stylový vzhled, a to mimo jiné díky propojování netradičních materiálů a recyklátu.

Dostávejte aktuality v e-mailu

Zaregistrujte se k našemu newsletteru a získávejte pravidelný přehled o akcích v Kampusu Hybernská.
Děkujeme za přihlášení k odběru newsletteru.
Nastala nějaká chyba. Zkuste prosím znova. Při opakujících se obtížích nás prosím kontaktujte.
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.