Staroegyptské náboženské a rituální texty doložené v hrobkách a chrámech z doby 1. tisíciletí obsahují pod rouškou mytologie mnohé informace, v nichž můžeme spatřit počátky vědeckého přístupu ke světu. Přednáška se zaměří především na motivy, které propojují náboženství a astronomie.
PhDr. Alena Hadravová, CSc., DSc.
V letech 1976–1981 studovala klasickou filologii a český jazyk na Filozofické fakultě Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Brně (dnešní Masarykova univerzita). Po udělení doktorátu z filozofie (PhDr.) nastoupila v roce 1981 na roční studijní pobyt do Kabinetu pro studia řecká, římská a latinská ČSAV (nynější Kabinet pro klasická studia AV ČR). Zde se v roce 1982 stala interní aspirantkou, v roce 1986 obhájila disertační práci (CSc.) a pracovala zde až do roku 2002. V tomto roce přešla do Výzkumného centra pro dějiny vědy AV ČR. Od roku 2002 působí v Kabinetu dějin vědy Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR, v.v.i. Je členkou řady vědeckých společností a odborných komisí.
Doc. RNDr. Petr Hadrava, DrSc.
Vystudoval teoretickou fyziku na Matematicko-fyzikální fakultě UK v Praze. Od roku 1975 pracoval ve Stelárním oddělení Astronomického ústavu Akademie věd v Ondřejově, od roku 2004 v pražské části Astronomického ústavu, kde působí dodnes. V roce 1980 obhájil kandidátskou disertační práci a v roce 2001 získal titul DrSc. v oboru stelární astrofyziky. V roce 2004 se habilitoval v oboru relativistické astrofyziky na MFF UK, kde externě přednáší. Vedl několik diplomových a disertačních prací na MFF UK, PřF MU a na univerzitě v Trondheimu, kde působil v letech 1997–2001 jako hostující profesor. Absolvoval řadu kratších pobytů na různých zahraničních observatořích a dalších institucích. Zabývá se stelární astrofyzikou, zejména modely hvězdných atmosfér, spektroskopií a fotometrií dvojhvězd, dále relativistickou astrofyzikou, hlavně teorií přenosu záření v obecné relativitě. Věnuje se rovněž historii astronomie.
Je členem České astronomické společnosti, Mezinárodní astronomické unie a Společnosti pro dějiny věd a techniky. Byl členem a předsedou Vědecké rady Astronomického ústavu AV ČR a Českého národního komitétu astronomického a působil v řadě dalších českých i mezinárodních vědeckých orgánů.
Doc. Jiří Janák, Th.D.
Vystudoval religionistiku a teologii na Husitské teologické fakultě Univerzity Karlovy. Je docentem egyptologie a badatelem Českého egyptologického ústavu FF UK, kde pravidelně přednáší a podílí se také na terénních archeologických výzkumech v Egyptě. V letech 2007-2008 působil na Univerzitě v Oxfordu a později (2013–2014) jako Fulbright Fellow na Brownově univerzitě v USA. Specializuje se na staroegyptské náboženství, pojetí posmrtné existence a interpretaci náboženských a magických textů.
Přednáška je doprovodným programem výstavního projektu Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty UK a HYB4 Galerie Kampusu Hybernská propojující staroegyptské texty a současné výtvarné umění s názvem Stvoření – Mýtus – Umění.
Finanční partneři: Magistrát hlavního města Prahy, Filozofická fakulta Univerzity Karlovy, Univerzita Karlova
Akce probíhá pod záštitou Českých center a Velvyslanectví České republiky v Egyptě.