Art. do. Drag.

Art. do. Drag.Art. do. Drag.
Datum
Datum
8
.
8
.
2023
–⁠
25
.
9
.
2023
Čas
Čas
21:00
–⁠
20:00
Místo
Místo
D.0 Artivist Lab
Pořadatel
Pořadatel
Kampus Hybernská z.ú.
Druh akce
Druh akce
Výstava
Přístupnost
Druh akce
Bezbariérové
Pro děti
English friendly
Vstupné
Vstupné
Zdarma
Doprovodný program
Doprovodný program
Ne

Vernisáž: 8. 8. 2023 v 19:00

Po otevření výstavy bude následovat performance Matěje Pšeničky, Karla Vladyky alias Just Karen

Umělci*kyně: Josef Rabara, Matěj Pšenička, Karel Vladyka alias Just Karen

Kurátorka: Tamara Moyzes

Výstava potrvá do 25.9.
Otevírací doba Artivist Labu:
pondělí, středa, čtvrtek 15:00-18:00

Art. do. Drag. je výstava současného umění zaměřená na téma „drag“ a to s mezigeneračním přesahem. Výstava poukazuje na to, že „drag“ je politický a patří na scénu současného umění.

Josef Rabara je fotograf, performer a jógový učitel v důchodu. Absolvent UJEP v Ústí nad Labem, ateliér Fotografie. V tvorbě ho zajímají osobní témata spjatá s queer identitou a pop kulturou. Kromě fotografie se věnuje performance, hudbě a  natáčení videoklipů, především ve spojení s jeho alter egem Mušnula.

Karel Vladyka alias Just Karen je multimediální umělec a performer. Jako drag queen Just Karen vystupuje na queer kabaretních večerech Pinkbus, Queeriety a v divadelních představeních, a z dragu čerpá i ve své filmové tvorbě (Zlatý holky, Mladá umělkyně na počátku slibné kariéry). Studuje v ateliéru Nových médií na Akademii výtvarných umění v Praze a pracuje jako moderátor na Radiu Wave.

Matěj Pšenička (He/Him) neboli Pchenda je queer umělec, který se zabývá experimentováním se svou identitou, performance, visual arts a kostýmní tvorbou. Jeho identita je fluidní, což je jeden z prvků právě v jeho tvorbě. Od roku 2020 studuje na AVU v ateliéru Nove média II pod vedením Kateřiny Olivové a Dariny Alster. Jako model byl součástí New Aliens Agency a nyní je členem Kiki House of Ambitchous

Tamara Moyzes je politicky angažovanáumělkyně, kurátorka a dokumentaristka, která se zabývá tématy jako gender,rasismus, protiromské postoje, izraelsko-palestinský konflikt, diskriminaceetnických menšin, otázky nacionalismu a náboženských konfliktů a orientalismus(jako kurátorka). Její práce dokládají dlouhodobý vztah k uměleckému aktivismu.Věří, že umění je formou protestu, který by měl prostřednictvím přímýchuměleckých akcí odhalovat společenské poměry. Pomocí ironie, satiry azobrazování žité zkušenosti se Tamara snaží poukázat na společenskounespravedlnost. Ve své tvorbě využívá perspektivu prolínání menšin, přičemžvychází ze svého maďarského, židovského a romského původu a života strávenéhona Slovensku, v České republice a v Izraeli.

Tamara je zakladatelkou skupiny "Romane KalePanthera / Romští černí panteři" (2012), která organizuje události napomezí politického umění a aktivismu. V rámci doktorandského studia na Akademiivýtvarných umění v Praze založila v roce 2018 galerii "Artivist Lab".V roce 2022 spustila rezidenční program "Umělec v nouzi", jehožhlavním cílem je pomáhat profesionálním umělcům, kteří uprchli před válkou.Program zatím pomohl pěti ukrajinským umělcům.

www.artivistlab.info  www.tamaramoyzes.info

Virtuální výstava

Galerie

No items found.

Záznam série

Podívejte se na záznam celé série.

Doprovodný program

No items found.
September 25, 2023