Výstava „Plješka-Birobidžan“ spojuje v umělecké instalaci identitu, fikci a historii a vytváří příběh o skupině sovětských homosexuálů, kteří v roce 1934 cestovali z Moskvy do Birobidžanu. Tento příběh se odehrává krátce poté, co byla homosexualita v Sovětském svazu znovu kriminalizována a byla založena sovětská Židovská autonomní oblast, jejímž hlavním městem se stal Birobidžan.
V kresbě s názvem „Mapa Birobidžanu“ Fiks mapuje Židovskou autonomní oblast a nahrazuje názvy vesnic a měst jmény historických levicových queer ikon, jako jsou Angela Davis, Harry Hay a Bayard Rustin. Instalace zahrnuje také značení ulic, bulvárů a náměstí imaginární, utopické Autonomní oblasti gayů a leseb. Tato místa nesou jména postav sovětské a post-sovětské queer historie, jako jsou Jevgenij Kharitonov, Igor Kon a Roman Kalinin.
Výstavu spoluorganizuje festival Prague Pride.
Jevgenij Fiks
Narodil se v Moskvě v roce 1972. Od roku 1994 žije a pracuje v New Yorku. Jeho práce jsou mezinárodně vystavovány. Fiks vytvořil mnoho projektů na téma post-sovětského dialogu na Západě, mimo jiné:
Vernisáž, která proběhla 3. srpna, se umělec Jevgenij Fiks zúčastnil osobně, moderovala Tamara Moyzes – slovenská umělkyně, kurátorka a dokumentaristka žijící a tvořící v Praze. Využívá umění jako nástroj k aktivizaci společnosti.
The Artivist_Lab se věnuje politickému umění, artivismu a médiím, ale taktéž aktuálním společenským otázkám. Podporuje a vystavuje české i mezinárodní umělce*kyně, kteří*které kvůli svým aktivitám mají ve svých domovských krajinách problémy vystavovat (Artist in Need). Taktéž dává prostor studentům*kám umění či kurátorům*kám, kteří*které zpracovávají společenská témata. Hlavní myšlenkou galerie je propojovat mezioborově aktivní lidi, kteří reagují na společenské, sociální a politické otázky.