Bad Jokes / Ošklivé vtipy

Bad Jokes / Ošklivé vtipyBad Jokes / Ošklivé vtipy
Datum
Datum
30
.
11
.
2023
–⁠
10
.
2
.
2023
Čas
Čas
19:00
–⁠
19:00
Místo
Místo
D.0 Artivist Lab
Pořadatel
Pořadatel
Kampus Hybernská z.ú.
Druh akce
Druh akce
Ostatní
Přístupnost
Druh akce
Bezbariérové
Pro děti
English friendly
Vstupné
Vstupné
Zdarma
Doprovodný program
Doprovodný program
Ne

Umělci: Saule Dyusenbina, Roman Zacharov, Yerbosyn Meldibekov, Said Atabekov, Saule Suleimenova, Yedlen Zikibay, Timur Nusimbekov

Kurátorka: Valeria Ibraeva

Výstava představí stručně dějiny Kazachsatánu pomocí umělecké reflexe. Základním tématem je problém dodržování lidských práv v Kazachstánu. Výstava je rozdělena na dvě části. První část ukazuje díla, která vyprávějí o problémech, s nimiž se Kazaši a Kazašky potýkají v každodenním životě, a druhá část výstavy představuje protestní potenciál a odpor. Reflektuje nejaktuálnější politické události z roku 2022. Všichni umělci poskytli svá díla, které si hrají ironicky nebo satiricky se situací související s porušováním lidských práv a svobod. Výstava bude doplněna o retrospektivu pro lepší pochopení politické situace.

Kazachstán, kde donedávna vládl autokrat Nazarbajev, se nikdy neproslavil dodržováním lidských práv. Pouhá skutečnost, že Nazarbajev sloužil jako hlava státu 30 let, vypovídá o tlaku na občanskou společnost v Kazachstánu. V roce 2019 Nazarbajev formálně předal otěže moci svému nástupci Tokajevovi, který byl brzy „zvolen“ prezidentem. Navzdory řečem o reformách tlak ze strany státu jen sílil. Rozpory mezi očekáváním změny mezi lidmi a touhou státu zachovat režim nakonec vedly na začátku ledna 2022 k masovým protestům. Formálním důvodem bylo zvýšení cen plynu. Pokojné protesty se přehnaly přes 60 obcí, včetně největšího města Kazachstánu – Almaty. Ekonomické a sociální požadavky rychle ustoupily politickým. Lidé strhávali sochy Nazarbajeva a požadovali politické reformy.

Dodnes se neví, jak a proč se pokojné protesty ve městě Almaty změnily v násilné. V reakci na to dal prezident Tokajev rozkaz střílet a zabíjet a požádal Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti o vyslání mírových jednotek do Kazachstánu. Rusko na výzvu odpovědělo. Přesný počet obětí těchto událostí stále není znám. Oficiální údaj je 238 mrtvých. Vyšetřování událostí je vedeno s přestupky. Stát nijak nespěchá s potrestáním bezpečnostních složek, které zabíjely a mučily.

Valeria Ibraeva narozená v roce 1955 v Taškentu (Uzbekistán). Filoložka, historička umění a kurátorka. Pracuje v Almaty (Kazachstán), kde byla šéfkou Sorosova centra pro současné umění od roku 1998. Po studiu filologie v Taškentu a umění v Repinově institutu v Petrohradu byla editorkou vydavatele Oner v Kazachstánu a viděla různá vydání tisku. V roce 1990 získala stříbrnou medaili z „Průmyslové výstavy SSSR“. Již několik let Ibraeva píše o moderním filmu a umění v Kazachstánu pro kazachstánské a mezinárodní noviny, časopisy a katalogy. Mezi její práce patří její články: „Co je to Centrum pro současné umění?“ (1997), „Komunikace: Zkušenosti interakce“ (2001) a „Väter und Söhne. Zwei Generationen neuer Künstler in Kasachstan “ [„Otcové a synové: Dvě generace nových umělců v Kazachstánu“] (2002). Jako kurátorka se zajímala o mezinárodní umění a média, která se přitahovala k rozhraní mezi uměním a literaturou a objala téma lidských práv. Ukázka těchto prací by zahrnovala „Výstavní prezentace katalogů pro 10 kazašských umělců“ (1996), „Lidská práva - existují lidská práva v Kazachstánu“ (1999), „Transzedens“. (2000), „Výstava věnovaná nespravedlnosti“ (2001) a „Politická záležitost: Nová angažovanost“ (2002).

Vernisáž: 30. 11., 18:00

Fashion performance Od pravdy neutečeš: 30. 11., 19:00

Autoři performace a fashion: studenti/tky FUD UJEP Ústí nad Labem Alina Borodulina, Kai Mennander, Valeriya Kovtun, Kateřina Kulková, Lev Zlokazov.

Kurátorka: Vendula Fremlová

Fashion performance Od pravdy neutečeš reaguje na aktuální stav lidských práv a svobody v Kazachstánu a vyjadřuje se tak k stejnému tématu jako výstava Bad Jokes v galerii Artivist Lab, jejímž je doprovodným programem. Mezi spoluautory/spoluautorkami performance jsou mladí lidé z Kazachstánu, Ukrajiny i České republiky, kteří toto téma řeší nejen lokálně, ale též v kontextu ruské agrese a válečného konfliktu na Ukrajině.

Úvodní obrázek:

Název díla: пушкин курмангазы, Puškin – Kurmangazy

Nápad a umělecký směr: Roman Stratiychuk

Ilustrace: Boris Klimov, Sergey Starykh

Mediální a právní zastoupení: Dariya Khamitzhanova, Valeriy Volodin, Roman Stratiychuk

Virtuální výstava

Galerie

No items found.

Záznam série

Podívejte se na záznam celé série.

Doprovodný program

No items found.
February 10, 2023