Estetické činnosti se mohou stát nástrojem sociální nespravedlnosti, posilovat rasistické, sexistické či elitářské uspořádání společnosti. Také v oblasti estetického jednání však může docházet k omezování možností konat a k ohrožování autonomie a rozmanitosti kultur. Dominic McIver Lopes v přednášce představí pojem estetická nespravedlnost a zamyslí se nad tím, proč je mnohost a svébytnost kultur důležitá pro naše estetické životy.
Dominic McIver Lopes přednáší estetiku na katedře filozofie na University of British Columbia ve Vancouveru. Je autorem či spoluautorem tuctu knih o filozofii umění, mimouměleckém estetičnu a zobrazování. Ve své knize A Philosophy of Computer Art (Routledge 2009) navrhuje, jak definovat a hodnotit počítačové umění, v Beyond Art (OUP 2014) kritizuje debatu o tom, co je umění, a navrhuje nový způsob, jak se popasovat s hraničními díly. V Being for Beauty: Aesthetic Agency and Value (OUP 2018) napadá tradiční propojení krásy s libostí a poukazuje význam estetična v aktivním životě.
V tomto roce vydal, spolu se Samanthou Matherne, Mohanem Matthenem a Bencem Nanayem, knihu The Geography of Taste (OUP 2024), ve které vyhlašuje za východisko estetiky pluralitu vkusu a kulturní diverzitu. Hodnotou rozmanitosti estetických kultur a důsledky jejího zanedbávání se zabývá i ve své poslední knize, kterou na podzim vydává u Oxford University Press, Aesthetic Injustice.
Přednáška i následná diskuze proběhne v angličtině. Vstup na přednášku je volný.
Přednáška je podpořena Filozofickou fakultou Univerzity Karlovy a organizována ve spolupráci s Are | are-events.org v rámci projektu Les.
Rozhovor s Dominicem McIverem Lopesem se můžete přečíst zde.