Po dlouhou dobu byla řada politiků západních zemí méně ostražitá vůči hrozbám ze strany Ruska či jiných autoritářských režimů. Naopak mnozí představitelé zemí střední a východní Evropy na tato rizika hlasitě upozorňovali. Západ však tyto obavy velmi často kritizoval jako přehnané, ne-li rovnou paranoidní.
Po invazi Ruska na Ukrajinu lídři východoevropských zemí, jako například polský premiér Morawiecki, začali využívat ukrajinský příběh jako argument pro vzdor vůči evropské integraci jako takové, ale i dalším konkrétním progresivním politikám (klima, právní stát, gender). „Měli jsme pravdu s Ruskem, máme tedy pravdu i v jiných politických tématech,“ dal by se ve stručnosti shrnout jejich postoj.
Co to znamená pro další vývoj Evropské unie? Podaří se najít argumenty, které tento postoj na konkrétních příkladech vyvrátí? Budou v Evropě sílit konzervativní a protievropské hlasy? Přidává se k těmto hlasům i česká vláda, nebo se drží stranou? A jakou roli v této debatě hraje sama Ukrajina?O tom všem budou debatovat:
Zora Hesová, analytička a politoložka
Pavel Barša, politolog, spisovatel a sociolog
Mikuláš Peksa, europoslanec
Debatu moderuje Vojtěch Boháč, šéfredaktor Voxpot.cz.
Po debatě proběhne projekce reportáže od Voxpot.cz s názvem „Vítr, slunce, revoluce: Evropa na cestě k záchraně klimatu“, jež získala v Jihlavě Cenu Respektu za nejvýraznější audiovizuální reportáž.
Debatu organizuje Institut aktivního občanství ve spolupráci s Voxpotem v rámci projektu „Zelený pohled na bezpečnost“.