Výstava vznikla jako reakce na události v Polsku. Konkrétně na rozhodnutí Ústavního soudu, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu je protiústavní, a s ním spojenou vlnu protestů po celé zemi. Umělci a umělkyně chtějí touto výstavou poukázat na “sisterhood”, veřejně podpořit polské ženy a projevit spoluúčast v boji za ženská práva. Existence těla začíná úředním potvrzením a byrokracie tělo svazuje a někdy až kriminalizuje.
Liliana Zeic
Liliana Zeic (dříve Liliana Piskorska) se narodila v roce 1988 a promovala na Fakultě výtvarných umění v Toruni v roce 2013. V roce 2011 studovala na univerzitě ve Varšavě. V roce 2017 ukončila doktorské studium na Fakultě výtvarných umění ve stejném městě. Zúčastnila se více než 100 individuálních a skupinových výstav v Polsku i v zahraničí. Je finalistkou Forecast Forum v Haus der Kulturen der Welt v Berlíně. z roku 2017 a vítězkou ceny publika Views 2019: Cena Deutsche Bank. Její díla jsou součástí soukromých i veřejných sbírek (včetně Národní galerie umění Zachęty, Vratislavského současného muzea).
Ve své umělecké tvorbě analyzuje sociální problémy z pohledu radikální citlivosti, zakořeněné ve feministicko-queer a feministicko-posthumanistické praxi a teorii. Zaměřuje se na závislosti mezi státem, národem, středoevropskou identitou a postavením periferních identit. Zabývá se tématem queer lesbismu a neheteronormativity s ohledem na jejich konstrukci a potenciál. Mezi důležité prvky její praxe patří otázky skupinové identity, skupinové paměti, konstrukce zákona a metody budování imaginárních komunit.
Ciocia Czesia
V reakci na události v Polsku (mj. na rozhodnutí Ústavního soudu, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu je protiústavní, a s ním spojenou vlnu protestů po celé zemi) se skupina polských aktivistek žijících v České republice rozhodla založit svépomocnou podpůrnou síť pro osoby z Polska, kterým je přístup k bezpečným a legálním interrupcím upírán. Nazýváme se Ciocia Czesia (Teta Czesia), inspirujeme se a spolupracujeme s obdobnými skupinami: proslulou Tetou Basiou z Berlína a její mladší “ségrou” Tetou Wieniou z Vídně. Do třetice vzniká další iniciativa, která má za cíl pomoci polským ženám (a všem ostatním lidem, kteří se ocitnou v situaci nechtěného těhotenství) získat spolehlivé informace o možnostech bezpečné a legální interrupce v České republice.
Pomáháme s překlady do a z polštiny. V případě potřeby zajistíme bezplatné ubytování v domech, bytech a pokojích dobrovolnic. Ženy podpoříme i logisticky: vyzvednutím z nádraží, dopravou po městě/ČR. Během půl roku se nám povedlo pomoci přes 300 osobám.
https://www.znesnaze21.cz/
Tomek Pawłowski Jarmołajew (nar. 1995 Sokółka, Polsko) spolupracovník, kuchař, performer, kurátor představení a výstav. Zkoumá a vytváří prostory pro spojování, kulturní hybridity a vzájemné podpory jako formy politického jednání a přežití, kde se umění a život spojují v akty radosti, odporu a péče. Jeho/její/jejich projekty jsou kolaborativní, site-specific a komunitní a často kombinují kontextuální a intuitivní výzkum s prvky pohostinství, rituálů, zábavy a tábora. Jarmołajew Pawłowski se zúčastnil/a/i alternativních kurátorských programů v Sophii (škola kurátorů, Swimming pool 2018) a Bělehradu (Co by mohl/měl udělat kurátor?, 2019). Jeho/její/jejich kurátorské projekty a spolupráce byly představeny v řadě nezávislých galerií, alternativních prostor a zavedených institucí v Polsku. Nedávno byl/a/i členem kurátorského týmu pro zahajovací vydání bienále Zielona Góra 2020 pořádaného BWA Zielona Góra. V roce 2020 ve spolupráci s Post Brothers a dalšími inicioval/a/i Nów, nezávislou platformu pro umění a kulturu v Podlasie – venkovské oblasti severovýchodního Polska, kde sídlí Jarmołajew Pawłowski. Je/jsou vášnivým/ou/ými kuchařem/kou/i a neméně vášnivě zpívá karaoke.
Vernisáž proběhne 23. 4. 2022 v 19h.