Série přednášek v Ateliéru HYB4 představí způsoby, jakými výzkumníci z nejrůznějších oborů odkrývají podobu naší planety v nepředstavitelně vzdálené minulosti. Pojďte s námi poodkrýt nánosy a usazeniny, pod kterými svá tajemství drží Deep time.
"Představte si, že celá historie planety Země by se dala přehrát během jednoho dne. Jak dlouho by ve hře bylo lidstvo? A co život jako takový? Procesy, které umožnily vznik a vývoj života tak, jak jej známe, mají svůj počátek v dávné minulosti. Některé z těchto procesů po sobě zanechaly stopy, které se učíme nacházet, poznávat, číst a interpretovat. Tyto stopy (deep time data) stojí v základu příběhů, které si o historii Země a života na Zemi vytváříme."
Podoba počasí je systematicky zaznamenávána zhruba posledních 125 let. O tom, jak vypadalo podnebí na naší planetě v dřívějších epochách, máme jen nepřímé ukazatele (proxy data). Jak tyto ukazatele najít, číst a interpretovat poodkryje Jiří Laurin z Geofyzikálního ústavu akademie věd ČR.
Po přednášce následuje ukázka sonifikace (ozvučení) vybraných paleoklima dat v podání členů týmu projektu 4.5Ga~24h aneb "Převod dějin planety Země do hudební skladby o délce 24 hodin".