Série přednášek v Ateliéru HYB4 v Kampusu Hybernská představuje způsoby, jakými výzkumníci z nejrůznějších oborů odkrývají podobu naší planety v nepředstavitelně vzdálené minulosti. Pojďte s námi poodkrýt nánosy a usazeniny, pod kterými svá tajemství drží Deep time.
"Představte si, že celá historie planety Země by se dala přehrát během jednoho dne. Jak dlouho by ve hře bylo lidstvo? A co život jako takový? Procesy, které umožnily vznik a vývoj života tak jak jej známe, mají svůj počátek v dávné minulosti. Některé z těchto procesů po sobě zanechaly stopy, které se učíme nacházet, poznávat, číst a interpretovat. Tyto stopy (deep time data) stojí v základu příběhů, které si o historii Země a života na Zemi vytváříme."
V příběhu o vývoji planety Země je pro nás jako lidstvo vznik a vývoj života zcela zásadní. Jaké organizmy se vystřídali „na scéně“ za 3,5 miliardy let dokumentované existence života na Zemi? Jak a kdy docházelo k velkým vymíráním? Jaká úskalí čekají na paleontology, když se snaží statisticky podchytit rozmanitost života v minulosti Země? To jsou některé z otázek, na které se nám pokusí odpovědět paleontoložka Katarina Holcová z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.
Po přednášce následuje ukázka sonifikace (ozvučení) vývoje a diverzity vápnitého nanoplanktonu od období trias (před 225 milióny let) do současnosti.