Internetové memy o rusko-ukrajinské válce, jejíž plnohodnotné období začalo 24. února 2022, se na internetu rychle rozšířily. Jsou důležité? Jaký vliv mají memy ve veřejném prostoru a na veřejné mínění? Jakým způsobem se podílejí na procesu formování historické paměti a vytváření nových historických symbolů? Dochází k interakci memů s politikou a lze je považovat za zbraň v době války? Na tyto otázky odpoví Dr. Tetiana Kovalenko (Uni Kharkhov - DHI Varšava) na základě analýzy veřejně dostupných stránek a kanálů ukrajinských úředníků, dobrovolníků a občanských aktivistů především na Facebooku a Telegramu. Dr. Petra Hudek (ÚSD AV ČR – HIU SAV) naváže reflexí o Humoru v ulicích československých měst po sovětské okupaci Československa v roce 1968. Na závěr vystoupí doc. Petr Janeček (FF UK - CSPK) a přidá několik teoretických úvah o roli Humoru ve společenských krizích. Bude následovat debata s publikem.
Moderuje: Dr. Lucie Dušková (Leibniz-Institute for History and Culture of Eastern Europe (GWZO)).
Akce proběhne v angličtině.
Literární večery v dramaturgii redakce revue Prostor v Čítárně HYB4 jsou realizovány s finanční podporou hl. m. Prahy, Ministerstva kultury a Státního fondu kultury ČR.
-ENG-
Internet memes about the Russia-Ukraine war which began on February 24, 2022 have spread online rapidly . Are they important? What influence do memes have in public space and on public opinion? How do they contribute to the process of shaping historical memory and creating new historical symbols? Do memes interact with politics and can they be considered a weapon in times of war? These questions will be answered by Dr. Tetiana Kovalenko (Uni Kharkhov - DHI Varsaw) based on the analysis of publicly available sites and channels of Ukrainian officials, volunteers and civic activists mainly on Facebook and Telegram. Dr. Petra Hudek (Institute of Contemporary History of the Czech Academy of Sciences – Institute of History of the Slovak Academy of Sciences) will follow with a reflection on humour in the streets of Czechoslovak cities after the Soviet occupation of Czechoslovakia in 1968. At the end, doc. Petr Janeček (Institute of Ethnology of the Faculty of Arts, Charles University – Centre for Study of Popular Culture) will add some theoretical reflections on the role of humour in the social crisis. The lecture will be followed by a discussion with audience.
Moderated by: Dr. Lucie Dušková (Leibniz-Institute for History and Culture of Eastern Europe).
This event will be held in English.
Literary evenings in the HYB4 Čítárna (Reading Room) are organized by the editorial office of Prostor Magazine and generously supported by the City of Prague, the Ministry of Culture and the Czech Culture Fund.