Co, jak a pro koho vydávat: fundamentální otázky v aktuální situaci vydavatelsko-distribučního ekosystému, který stále více čelí potřebě brát v úvahu udržitelnost.
Navzdory proklamacím o technologickému pokroku a nevyhnutelnosti digitalizačních trendů osvědčuje tištěná kniha, případně tištěný časopis pozoruhodnou rezistenci. Tradičními způsoby publikování obsahu sice do značné míry otřásl tzv. efekt Ingram-Amazon a pandemie Covid-19, ale tištěné médium se ještě zjevně neodebírá do technologického pravěku.
To neznamená, že by publikační ekosystém nečelil potřebě přehodnotit mechanismy, na nichž funguje, a dokonce při tom musí sestoupit na základní úroveň a položit si otázky co, jak a pro koho je potřebné či žádoucí vydávat. Jiné odpovědi budou platit pro časopisy, jiné pro akademické vydavatelství a ještě jiné pro krásnou literaturu, ale položeny být musejí.
Důvodů je více: vedle otázek po nezávislosti, důvěryhodnosti či dostupnosti vystupuje stále častěji do popření téma udržitelnosti publikování. Cíle OSN, formulované v „Agendě 2030“, se nepochybně už naplnit nepodaří, ale pro začátek by stačilo sjednotit se na způsobu výpočtu uhlíkové stopy papírové knihy proti té elektronické.
Moderuje: Jan M. Heller
Literární večery v dramaturgii redakce revue Prostor v Čítárně HYB4 jsou realizovány s finanční podporou hl. m. Prahy, Ministerstva kultury a Státního fondu kultury ČR.