Jak může být obraz prostorem pro manifestaci alternativního a hojivého světa? Jakými způsoby lze vzdorovat vůči marginalizaci a utlačování? V rámci cyklu HYB4 Film se tuto otázku pokusí rozkrývat Adéla Semerádová prostřednictvím zkoumání obrazů sebe-zachycení.
Prostor obrazu představuje materiální i symbolické místo, v němž se zrcadlí, porušují, střetávají, tvarují či transformují různorodé vlivy. Pomocí vizuálního sebe-zpřítomnění je možné analyzovat proces konstrukce identity, sebeuvědomování a odhalovat strategie zachycení vlastního tělesna. Umělecká praxe je performativní akt, který nepředstavuje realitu, ale vytváří nové způsoby vidění a bytí. Od pohyblivého obrazu se přes fotografii dostaneme až k malbě. Prostřednictvím vybraných děl lze akcentovat, že sebe-obrazy nejen reprezentují subjekt, ale aktivně vytvářejí prostor pro přehodnocení identity, hru s tělesnem, zkoumání paměťových stop a politických vztahů. Přijďte s námi objevovat možnosti, jak lze skrze fragmenty otisklé v obraze zkoumat širší sociokulturní kontexty a odhalovat léčivý potenciál obrazu.
Adéla Semerádová je studentkou filmových studií na FF UK. Věnuje se lektorování ve filmové výchově a dokumentární fotografii, spolupracuje na festivalech Pražský Filmový Kufr a Zlatý Voči, přispívá také do Deníku N.