Jak zní udržitelná hudba dneška a zítřka? Projekt Sustain: Hudba a udržitelnost spojuje umění, hudební tvorbu, koncertní a produkční aktivity s environmentálním myšlením. Téma udržitelnosti se ve spojení s hudbou v Česku zatím příliš nedostalo do popředí, tento program mění pravidla hry. Konference, debaty, panelové diskuse, workshopy i praktické zvukové ukázky a instalace - vše zaměřené na současnost a budoucnost hudby v době klimatických změn.
První akce poodhalí, jak se hudební průmysl staví k udržitelnosti – od virtuálních koncertů po návrat ke kořenům a přírodě. Nabídne debatu o hudebním provozu s britským tour manažerem skupiny Chemical Brothers a hlavním produkčním Massive Attack Jamesem Baseleym a dalšími. O hudební návrat ke kořenům se postará sbor Lada a písničkářka Barbora Hora.
Účastníci budou mít možnost experimentovat s virtuálními koncerty a různými formami hudební tvorby v prostředí virtuální reality. Budou zde k dispozici populární i méně známé aplikace, jako je BeatSaber, SynthRiders, Maestro a další, které přinášejí interaktivní hudební zážitky a zprostředkovávají nám hudbu novým, alternativním způsobem. Tato událost poskytne příležitost prozkoumat, jakým způsobem moderní technologie a videohry prolínají s hudebním průmyslem a jak mohou pomoci k jeho proměně či udržitelnosti.
Pořádá: CyberSpaceLab
Podstatou sboru Lada je radost ze zpěvu a setkávání se. Její členky si vybírají písně dívčího a ženského charakteru – milostné, svatební, trávnice, balady a další, a snaží se je interpretovat podle nositelek lidové kultury, především těch dříve narozených. Zkouší většinou ve svých pražských kuchyních, účinkují na různých festivalech, vernisážích v galeriích, účastní se uměleckých performancí a spolupracují s hudebníky jiných žánrů. V posledních letech se dostávají i ke zpívání a hraní ve folkloristickém prostředí. Kromě realizace hudebních nabídek by rády pokračovaly v hlubším poznávání způsobu života, zpěvu a hry našich předků, a to i ve spolupráci s etnomuzikology.
Ženský sbor Lada vydal v prosinci 2023 debutovou desku Všelijake kvety, která byla nominována na cenu Radio Head Award v kategorii world music.
Debata věnovaná složitému tématu produkční udržitelnosti v koncertním provozu i samotném spojení umělců a promotérů s přírodou. Umí Česko pořádat udržitelné hudební události? Co to obnáší? A jak vypadá světové turné ve smyslu udržitelných zásad? Debata s českými i zahraničními hosty.
Vystupující:
Moderuje Marie Čtveráčková (Mary C)
Písničkářka Barbora Hora akcentuje ve své tvorbě vztah k přírodě, něžným projevem vypráví příběhy, ve kterých se k zákonitostem a principům přírody obrací. S podobnou atmosférou pracuje i festival Bukolika, který se odehrává v srdci lesa nedaleko Přelouče. Tyto volby přirozeně nutí k produkční uvědomělosti a návštěvníkům nabídnou alespoň částečnou odpověď na otázku těžko představitelné harmonie mezi životním prostředím a koncertním provozem. Návštěvníci získají jedinečnou příležitost se o tématu produkční udržitelnosti dozvědět více z pohledu umělců a pořadatelů, kteří hledají nové cesty.
#hyb4sustain
Projekt Sustain podporuje rozvoj kompetencí profesionálních uměleckých a odborných pracovníků v kulturním a kreativním sektoru, získání nových znalostí a dovedností uplatnitelných v jejich budoucím profesním životě a zvýšení jejich konkurenceschopnosti v mezinárodním kontextu.
Projekt se uskutečňuje za finanční podpory Evropské unie.
Mediální partneři: Radio Wave, HIS Voice, Radio 1, Full Moon, UNI Magazín