Jak by měly vypadat školy pro 21. století? Jaký vliv mají prostory pro vzdělávání na studující i vyučující? A mohou školní budovy samy předávat kulturní hodnoty a podporovat udržitelnost? Veřejná debata otevře otázky nových požadavků na školní architekturu i její propojení s moderními pedagogickými přístupy. Společně budeme diskutovat o tom, jak školní prostředí formuje naši výchovu a vzdělání, jak navrhnout energeticky aktivní školu odpovídající současným potřebám a proč je například důležité začlenit do školního prostoru zeleň, vnitřní zahrady a zelené střechy.
Debatu zahájí na úvod projekce krátkého filmu o španělské škole Reggio. Film představuje vizionářský projekt školy navržené Andrésem Jaquem, jedním z nejprovokativnějších architektů současnosti působící v ateliéru Office for Political Innovation (Kancelář pro politické inovace),který má za sebou celou řadu experimentálních realizací. Inovativní projekt školy je inspirativní ukázkou toho, jak může architektura ovlivnit vzdělávání i vztah dětí k okolnímu prostředí.
V debatě vystoupí:
● Hana Šišková – radní městské části Praha 7 pro vzdělávání, školství a investice;
● Ondřej Tuček – architekt a pedagog na Fakultě architektury ČVUT v Praze;
● Daniel Pražák – pedagog a propagátor učitelství.
Moderátorkou akce je Barbora Špičáková, historička, kurátorka umění galeristka ve VIPER.
Akcese koná zdarma v rámci 11. ročníku festivalu Open House Praha 2025 (12.–18. 5. 2025), který otevírá město pro všechny. Debata je součástí letošní tematické linky Školy pro budoucí generace. Z kapacitních důvodů doporučujeme se na akci registrovat předem zde.