Jak se hraje na theremin, jeden z prvních elektronických nástrojů? A co se stane, když hudební skladatelé rozeberou klavír na jednotlivé součástky, ozvučí je citlivými mikrofony a jejich zvuk zpracují na svém notebooku? To se dozvíte na Hudebním soirée s Pražským jarem věnovaném elektronické hudbě, její bohaté historii i žhavé přítomnosti. Jeho hosty budou skladatelé Michal Rataj a Jan Trojan, kteří na objednávku Pražského jara připravují speciální projekt Pianofonia, ušitý na míru prostorám Národníhou technického Muzea. Společně s nimi nahlédneme do procesu vzniku skladby a prozkoumáme současné technologie, které k ozvučování jednotlivých dílů klavíru využívají.
Po debate bude následovat koncert dua Mazoch & Jiřího Libánský, který bude zdarma.
HYB4 Hudba: Petr Mazoch & Jiří Libánský
Skladatele a pianistu žijícího v Praze, Petra Mazocha a experimentátora Jiřího Libánského spojil klavír jako nástroj, smysl pro fantazii a touha nechat hudbu svobodně promlouvat. Mezi zdmi pražských bytů testují hranice hudebních žánrů a také vlastní spolupráce. Petr Mazoch je známý spíše svou introspektivní elektroakustickou sólovou tvorbou a Jiří mimo jiné spoluprací s řadou českých alternativních projektů (Aid Kid, Děti mezi reprákama, Bratři Orffové, Floex). Společný improvizační projekt Mazoch & Libánský vás zavede do zvukových krajin, kde se na pozadí ambientních a rytmických vzorců mísí radost, drama i melancholie.
Rozkvět Pražského jara
Festival Pražské jaro ve spolupráci Filozofickou fakultou Univerzity Karlovy zve na sérii čtyř diskusních setkání v Kampusu Hybernská. Hudební soirée určená především mladému publiku připravili studenti Ústavu hudební vědy, jejich hosty budou přední umělci a umělkyně spojené s letošním ročníkem festivalu. V rozhovorech proložených živými koncertními ukázkami společně nejen přiblíží konkrétní festivalový program, ale zamyslí se i nad obecnějšími otázkami. Co dnes považujme za českou hudbu? V čem spočívá mistrovství interpretace staré hudby na dobové nástroje? Jak to vypadá, když se současný skladatel nechá inspirovat pravěkou hudbou? A jak vznikají elektronické skladby a jaké technologie skladatelé využívají? To můžete zjistit na čtyřech setkáních, které se konají 20. 2., 5. 3., 19. 3 a 23.4. v Kampusu Hybernská. Vstupné je zdarma, místa si včas rezervujte na festival.cz/rozkvet.
Večery jsou věnovány památce Lenky Hlávkové, která byla v letech 2012–2015 a 2021-2023 ředitelkou Ústavu hudební vědy a stála u vzniku projektu.