Místo v KH: D.0 Jan Čejka Gallery
Doba trvání výstavy: 25. 9. – 30. 10. 2023
Otevírací doba galerie: Po–St 16:00–19:00, Čt–Ne po domluvě
Umělec: Michal Nagypál
V lese jsem se jako malý nemohl zbavit pocitu, že na mě někdo neustále upírá své oči. Když jsem se ale zaposlouchal či rychle otočil, nikde nikdo nebyl. Odpovědí mi bylo chrastění drobné zvěře v hrabance, ševelení větru ve větvích, ale také kořeny, co se snažily zamotat se do mých nohou a vzdálené kmeny stromů, připomínající siluety proměněných hrdinek a hrdinů. Při krajinných scenériích Michala Nagypála se mi pak ten pocit vrací. Jakoby obsahovaly přítomnost někoho nebo něčeho jiného, jen stěží vysvětlitelného.
Nadpřirozeno je ale jen jednou oblastí, odkud Michal Nagypál čerpá inspiraci. Stejnou pozornost věnuje i vědě, přičemž věda v jeho obrazech pověry, konspirace či mýty nevyvracuje, nevysvětluje, nýbrž je jejich živnou půdou. Stává se něčím, co vybízí k bohaté představivosti i za hranicemi „exaktna“.
Tak je tomu i u vystavených obrazů. Mohou představovat fragmenty jakéhosi temného zapovězeného lesa, přestože prvotním inspiračním zdrojem jsou přírodovědecké poznatky z posledních let o tom, že stromy tvoří společenství, ve kterých společně komunikují, vyměňují si živiny a kolektivně se chrání před hrozbami.
Výstava navazuje na nedávno skončenou stejnojmennou autorovu událost v prostorách botanické zahrady UPJŠ v Košicích. Po řadě figurálních klerických obrazů se v ní Michal Nagypál opět vrací ke krajině. K té krajině, se kterou si získal pozornost už v rámci svých studií na pražské Akademii výtvarných umění, a kterou v Praze několik let ve větším rozsahu nepředstavil.
Michal Nagypál (*1992)
Ve své tvorbě střídá techniky, žánry i média. Věnuje se grafice, soše a zejména malbě. Jeho malířské portfolio obsahuje krajinomalby, figurální obrazy ale i obrazy s fantaskními, surrealistickými motivy. Příroda je pak pro něho srdeční záležitostí a upíná se k ní ze všeho nejčastěji, dokonce i ve chvíli, kdy řeší různá (obvykle environmentální a konzumní) společenská témata. Jako malíř disponuje mimořádným technickým nadáním, které mu umožňuje pracovat v pro jeho generaci nevídaném stylovém rozpětí. Na jedné straně se u Michala setkáváme s až lehce groteskním naivismem, kde stojí za pozornost především míra detailů a probarvenost daných scenérií; na straně druhé mu nedělá problém vyšvihnout obraz po vzoru starých mistrů, a to způsobem, že by mezi mnohé z nich zapadl.
Michal Nagypál bývá součástí krajinářských výstav. Představil se např. v rámci výstavy Výlet v pražské Galerii BOLD (2021), na Dialozích v pražské Kooperativě (2020) či na výstavě Rozbřesk – současná krajinomalba v Galerii východočeského kraje v Pardubicích (2018). Ze samostatných výstav lze zmínit např. Rozcestí erotiky a spirituality (s Kateřinou Komm) v pražském divadle Komedie (2022), Rázcestia v Múze Vojtecha Löfflera (2021) v Košicích anebo Kalamity v pražské Nové Galerii (2020).
Michal Nagypál studoval v letech 2012-2019 na Pražské AVU, kde první 4 roky navštěvoval ateliér malby IV pod vedením Martina Mainera. V pátém ročníku byl potom v rámci AVU na stáži u Lukáše Rittsteina v ateliéru sochařství I. Diplomoval opět v ateliéru malby IV, avšak již pod vedením Petra Duba a Marka Meduny.