Vtipná mini-vyprávění z pracovního, školního a osobního života v podání spisovatelky a lektorky Ivety Kokyové a spisovatelky a sociální pracovnice Dany Emy Hruškové. Mezi příběhy a po nich zahraje vynikající duo Lenka Grundzová (zpěv) a Martina Daňková (zpěv, kytara). Vyprávění i písně v akustickém podání budou na místě nahrávány do archivu www.gilora.cz.
Iveta Kokyová (*1972) se narodila v Hořicích. S dalšími pěti sourozenci vyrůstala s matkou, slovenskou Romkou, a otcem pocházejícím z rodiny olašských Romů. Kokyová hrdě ovládá oba dialekty, slovenskou romštinu v posledních letech ale využívá jako hlavní jazyk literárního sdělení, protože leccos v ní jí „jde přímo od srdce“. Vyučená strojní mechanička, v minulosti též uklízečka a balička, poté terénní pracovnice Magistrátu města Hradec Králové se v šestatřiceti letech přihlásila k dálkovému studiu oboru Sociální práce v prostředí etnických minorit na Evangelické akademii v Praze, který úspěšně zakončila maturitou. Iveta Kokyová je absolventkou oboru romistika Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, kde zároveň působí jako lektorka romského jazyka. Je porotkyní literární soutěže Romano suno, koordinátorkou + lektorkou projektu Vaker romanes, lektorkou projektu Krajinou příběhů, členkou a překladatelkou romských písní spolku Giľora (www.spolekgilora.cz). Pravidelně vstupovala do veřejného prostoru jako moderátorka a reportérka romské internetové televize Romea TV. Od května 2023 je garantkou a koordinátorkou projektu Podpora sociálního začleňování Romů prostřednictvím komunitního rozvoje a podnikání – MPSV. Iveta Kokyová patří k nejmladší generaci romských autorů etablujících se na scéně až v době postmileniální. Čerpá především ze svého dětství, rodinných historek a vlastních prožitků.
Dana Ema Hrušková (*1968) se narodila se v Hořicích v Podkrkonoší, vyrůstala ve velké rodině olašských a slovenských Romů, manželstvím jejich rodičů se propojily dva světy různých romských kultur. Dana ovládá oba dialekty romského jazyka, více používá slovenskou romštinu, tvrdí, že je to jazyk její matky. Vystudovala střední ekonomickou školu, v roce 1987 maturovala. V letech 1993 – 2007 podnikala společně se svým manželem ve společné firmě. Po rozvodu začala pracovat ve státní sociální sféře. V současné době pracuje jako terénní sociální pracovnice na Úřadu městské části Praha 9. Je zapojena do různých projektů týkajících se Romů. Říká: „Neumím žít normální život, jsem průserářka od mládí, vidím věci jinak, než jak je vidí ostatní“, „laskavost je víc než inteligence,“ „čím horší to je, tím víc mě to baví.” Ke psaní povídek Danu Hruškovou přivedla její mladší sestra. „Píšu nejčastěji o lásce, o rozchodech, o domácím násilí, píšu prostě o ženském světě a srdci. Další žánr, kterému se věnuji, je doslova o mých snech. Říkám jim snové povídky. Píšu ihned po ránu o tom, co se mi zdálo a někdy je to fakt zajímavý… doktor Freud by koukal. V mé profesi sociální pracovnice je nutný nadhled a jistá tolerance ke slabostem lidí, což se odráží v mých povídkách.“
Lenka Grundzová (*1975) – zpěvačka a sbormistryně, spolu se sestrami založila soubor Amaro Drom, který vystupoval v Senátu ČR v roce 1999. Zaměřuje se na romsko-polsko-ruský repertoár. Cennými nahrávkami přispěla do archivu romských písní Giľora (www.gilora.cz). Nyní vede dětský soubor Amaro Drom.
Martina Daňková (*1973) – zpěvačka, kytaristka a sbormistryně. Cennými nahrávkami přispěla do archivu romských písní Giľora, nově zakladatelka sboru Romano balvaj (Romský vítr).