Workshop propojující české a zahraniční akademiky i umělce, kteří se zabývají rolí umění pro uchovávání, přenos a proměny paměti.
Tématem workshopu jsou “nepatrné přeměny”: nenápadné procesy a změny, které se odehrávají v kulturním, společenském či přírodním prostředí. Na rozdíl od významných událostí, které jsou často připomínány a v kulturní paměti mají své pevné místo, “nepatrné přeměny” jsou výsledkem spíše dlouhodobých, méně viditelných procesů. K umění v tomto kontextu přistupujeme jako k jedinečné platformě, která díky afektivní síle a mnohosti vyjadřovacích prostředků umožňuje tyto přeměny (či zkušenost s nimi) smysluplně zachytit a vyjádřit v konkrétní podobě.
Jelikož místem konání workshopu je Praha, převážná část příspěvků se zaměří na příklady umění a umělecké praxe reflektující proměny a dynamiku paměti v prostředí Střední a východní Evropy.
Workshop bude probíhat v anglickém jazyce.
Organizátoři:
Branislava Kuburović (School of Art and Design, Prague City University),
Irena Řehořová (Fakulta humanitních studií, Karlova univerzita)
Ondřej Váša (Fakulta humanitních studií, Karlova univerzita)
Vystupující:
Olga Bubich, Rebecca Harris, Michal Kindernay, Branislava Kuburović, Jan Miklas-Frankowski, Zofia Przybysz, Zofia Rohozińska, Ishrat Shaheen, Astrid Schmetterling, Denisa Tomková, Mischa Twitchin, Jiří Žák,