Výstava Vladimíra Skrepla v rámci zahájení podzimní výstavní sezóny HYB4 Galerie a nového akademického roku v Kampusu Hybernská představuje rozsáhlý soubor děl ze soukromých sbírek i od samotného autora.
Jeden z nejvlivnějších umělců své generace a někdejší pedagog na Akademii výtvarných umění v Praze představuje v Kampusu osobitá, v některých případech také dosud neviděná díla, která dávají nahlédnout do jeho unikátního uměleckého stylu. Svou nevázaností, nevybíravým a drzým rukopisem, který si často nebere žádné servítky, ovlivnil Vladimír Skrepl celou řadu umělců.
Vladimír Skrepl je osobnost, která není jednoduchá ani v umění, ani v životě. Je zahalen určitým závojem tajemství a po naší krátké, ale intenzivní spolupráci jsem si uvědomil, že mnoho lidí, kteří ho znají, ho vlastně možná vůbec neznají. Často se ptám sám sebe, zda to vychází z jeho skromnosti, neustálé ironie, nebo potřeby zlehčovat to, co má pomyslně býti veliké v očích člověka žijícího v prostředí materiálních hodnot. Ale ať už je to jakkoliv, podrobné psaní o Vladimíru Skreplovi není tím, na co bych se nyní chtěl soustředit. Stačí zmínit jeho rozsáhlé znalosti, hloubku myšlení a duchaplnost, které jsou neoddělitelně spojeny s jeho tvorbou, a které jsou hodnotami dostupné pro ty, jež se pro ně odváží.
Skreplovo dílo není pro každého. Je odvážné a nekompromisní, mnohokrát až brutálně upřímné. V mnoha ohledech připomíná nejsilnější světové talenty posledních desetiletí a zasloužilo by si více pozornosti i mimo českou uměleckou scénu. Na první pohled může jeho tvorba působit hrubě, dokonce krutě. Jakmile však člověk pronikne pod povrch těchto prvních dojmů, objeví upřímnou pravdivost. Hravost a svěžest barevných kombinací, jako by vycházely přímo z autorovy duše, která je dynamická, nestálá a neustále hledající nové formy a významy ve světě, který obývá. Vladimír Skrepl a jeho tvorba mají nepopiratelný vliv na uměleckou scénu, přetvářejí její hodnoty a směry. A i když se nyní stáhl do ústraní po ukončení své pedagogické činnosti na akademii, zůstává zdrojem inspirace a vědění.
Esoterická pauza je symbolickou mystifikací. Otázkou zůstává, zda tato pauza končí, nebo teprve začíná. V obou případech však přináší změnu – jak pro Vladimíra Skrepla, tak pro globální prostředí, které se nachází na prahu nového myšlení, nebo alespoň jeho hledání. Výstava představuje Skreplovo dílo v širším kontextu, nikoliv retrospektivně. Výběr děl z posledních tří dekád zahrnuje i taková, která byla veřejnosti představena jen zřídka. Tento výběr nejen rekapituluje umělcův odkaz, ale také ho vrací k zapomenutým vzpomínkám a nabízí celkovou kontemplaci jeho tvorby.
Spolupráce s Vladimírem Skreplem v HYB4 Galerii Kampusu Hybernská navazuje na prezentace řady významných českých umělců a představuje pro kurátorský tým výzvu reflektovat mimořádné osobnosti na poli umění.
(kurátoři Filip Kazda, Michal Štochl)
Vernisáž výstavy se uskuteční 30. září od 18:00 v A.1 HYB4 Galerii Kampusu Hybernská. V rámci výstavy Vladimíra Skrepla představíme také přednáškový cyklus s názvem Dobrodružství sebeobjevování.
Ve čtvrtek 19. prosince od 17:00 bude v prostorách A.1 HYB4 Galerie probíhat setkání s umělcem, návštěvníci se mohou těšit na neformální zábavu i komentovanou prohlídku. Na setkání s umělcem, stejně jako poslední den výstavy v pátek 20. 12., je vstup zdarma.
Finanční partner: Magistrát hlavního města Prahy
Mediální partner: ArtMap, Kudyznudy.cz