Jak zní udržitelná hudba dneška a zítřka? Projekt Sustain: Hudba a udržitelnost spojuje umění, hudební tvorbu, koncertní a produkční aktivity s environmentálním myšlením. Téma udržitelnosti se ve spojení s hudbou v Česku zatím příliš nedostalo do popředí, tento program mění pravidla hry. Konference, debaty, panelové diskuse, workshopy i praktické zvukové ukázky a instalace - vše zaměřené na současnost a budoucnost hudby v době klimatických změn.
První akce s podtitulem Promotéři, umělci a planeta: o udržitelnosti v hudebním průmyslu se uskutečnila 23. května. Druhou sérii s názvem Přírodní hlasy v tvorbě experimentální elektronické hudby uspořádala hudební produkce Kampusu Hybernská 6. a 7. června. Třetí pokračování série Sustain v říjnu se zaměřilo na hudbu budoucnosti. A poslední série se bude věnovat field recordingu a ekologické krizi jako alarmující inspiraci.
18:00–19:30 Nehudba nerovnosti | Workshop (D.1 Ateliér)
V jakých zvukových krajinách žijeme? Kdo a co je slyšet, kdo a co je umlčováno? Kdo dýchá hluk, a kdo si žije hi-fi? Připojte se k procházce rozličnými zvukovými krajinami a jejich přetváření s Marií Čtveráčkovou alias Mary C z pražské Synth Library navazující na kritické poslechové procházky Nehudba nemíst a Nehudba nemístních.
Vstupné: 100 Kč
Lektorka: Mary C
Jednotné vstupné na všechny akce: 190 Kč
18:00–18:30 Přednáška a prezentace Tomáše Šenkyříka k projektu Soundscape.cz (C.0 Čítárna)
Krajina, která nás obklopuje, zanechává za sebou často fascinující zvuková svědectví, zvukové stopy. Každý živý organismus má svůj unikátní zvukový podpis, každé místo na zemi zní jedinečně. Pronikání do těchto rovin a odkrývání zvukových znamení souvisí s bedlivým nasloucháním sonickým krajinám, ve kterých žijeme. Český muzikolog Tomáš Šenkyřík přiblíží svou práci, která se zaměřuje na soustředěné naslouchání zvukovým krajinám, promluví o divočině a zvukovém dobrodružství, které začíná za prahy našich domovů.
18:45–19:45 Panelová diskuze: Field recording a ekologická krize jako alarmující inspirace (C.0 Čítárna)
V panelové diskuzi se slovinskou experimentální zvukovou umělkyní a archivářkou Idou Hiršenfelder, portugalskou zvukovou tvůrkyní Sarou Pinheiro a českým muzikologem Tomášem Šenkyříkem se zaměříme na propojení soustředěného naslouchání a nahrávání zvuků s ekologickou komunikací skrze umělecké performance, kompozice a instalace. Debata začne reflexí na předchozí představení projektu Soundscape, od kterého se odrazíme k širším úvahám o tom, jak lze zvuková svědectví přetavit do sdělení s environmentálním přesahem. Následně prozkoumáme, co stojí za Idinou performancí Under Beech Trees a Sařinou performancí Vertical Chain. U Sary se pozastavíme nad významem „zvuků na úrovni země“ a „zvuků na úrovni nebe“ v její práci. S Idou pak prozkoumáme (ne)možnost vcítění se do jiných tvorů než těch lidských. Under Beech Trees se točí kolem krátkých zvukových příběhů, v nichž se mísí prvky reality, mystiky a spekulativní fikce. Vtahuje nás do imaginativní budoucnosti, kde lidé podivně koexistují s jinými entitami, jsou napojeni na ptáky, hmyz, žáby i bakterie.
Moderuje Jiří Slabihoudek, student Ústavu hudební vědy na FFUK.
Diskuse proběhne v anglickém jazyce bez překladu.
20:00–21:00 Představení Sary Pinheiro - Vertical Chain (E.0 Sál)
Vertical Chain je živé představení pro reproduktory. Pohrává si s myšlenkou „zvuků země“ a „nebeskými zvuky“ a vytváří tak efekt vertikality. Vychází ze dvou reproduktorů na podlaze a jejich vyhrazených zvukových zdrojů, pomalu se přesouvá ke dvěma vyvýšeným reproduktorům na podlaze. Reproduktorům a jejich vzdušným zvukům. Jak se tyto dvě vrstvy vertikálně ovlivňují, vyvolávají tzv. pocit prostorové hloubky a vybízejí posluchače, aby zažili zvukové napětí a souznění mezi těmito sférami. V představení jsou použity terénní nahrávky, syntetizované i živě procesované zvuky, které tvoří plynulý, vyvíjející se meditativní zážitek.
21:00-22:00 Ida Hiršenfelder: Under Beech Trees (E.0)
Under Beech Trees je site-specific zvuková procházka. Točí se kolem krátkých zvukových příběhů, v nichž se mísí prvky reality, mystiky a spekulativní fikce. Zvuková procházka provází posluchačstvo od jednoho místa k druhému a vtahuje jej do imaginární budoucnosti, kde lidé podivně koexistují s jinými entitami. Podněcuje empatii k vnímajícím bytostem a vyzývá všechny, aby naslouchali všem bytostem, včetně těch nehlasových nebo neorganických. Nabízí experimentální cestu, která účastníky ponoří do zvukového světa odlišného od lidské zkušenosti.
#hyb4sustain
Projekt Sustain podporuje rozvoj kompetencí profesionálních uměleckých a odborných pracovníků v kulturním a kreativním sektoru, získání nových znalostí a dovedností uplatnitelných v jejich budoucím profesním životě a zvýšení jejich konkurenceschopnosti v mezinárodním kontextu.
Projekt se uskutečňuje za finanční podpory Evropské unie.
Mediální partneři: Radio Wave, HIS Voice, Full Moon, Radio 1, UNI Magazín