Jak zvládat imposter syndrom a předejít vyhoření? Těmto tématům se věnoval celodenní workshop, který proběhl 26. března v Kampusu Hybernská v rámci projektu FameLab. Akce byla určena doktorandkám a doktorandům napříč vědními obory – od humanitních po přírodní vědy – a nabídla nejen cenné informace, ale i prostor pro sdílení zkušeností a vzájemnou podporu.
Tlak akademického prostředí a duševní zdraví
Během dne se diskutovalo o příčinách imposter syndromu, strategiích, jak s ním pracovat, i o prevenci syndromu vyhoření. Nechyběly praktické ukázky, interaktivní cvičení a sdílení osobních příběhů, které pomohly účastníkům a účastnicím lépe porozumět vlastním prožitkům a naučit se efektivně pracovat s akademickým tlakem.
Atmosféra byla otevřená a podnětná – účastníci aktivně diskutovali, sdíleli své zkušenosti a vzájemně se podporovali. Bylo zřejmé, že téma rezonuje napříč obory a že podobné výzvy zažívají studenti napříč vědeckými disciplínami.
Co bude dál?
„Dostali jsme skvělou zpětnou vazbu – bylo vidět, že téma zasáhlo do živého, protože se s ním potýká mnoho lidí,“ uvedla Lucie Válová, manažerka projektu FameLab. „V podpoře našich studujících chceme pokračovat, a proto už na duben připravujeme další setkání na téma Medializace vědy a storytelling,“ dodala.
Tento seminář proběhne 25. dubna od 9:00 v Kampusu Hybernská a zaměří se na to, jak efektivně komunikovat vědu veřejnosti. Více informací k němu naleznete v našem programu.