Kampus Hybernská se na pět dní promění v laboratoř pátrající po podstatě Kafkova génia, jehož odkaz zůstává často pod nánosem povrchní vrstvy turistického boomu.
Scénická čtení, panelové diskuse, vzdělávací workshop, pop-up galerie, site-specific performance či hudební vystoupení – všechny tyto aktivity budou směřovat k oživení Kafkovy jedinečné mytologie.
„Naším cílem je na základě Kafkovy prózy i deníků přetvořit prostory Kampusu Hybernská v místa, které budou evokovat Kafkovo literární dílo. Ať už ve smyslu imerzivního divadla, ve kterém se divák zcela volně pohybuje ve vymezeném prostoru a může na základě vlastního rozhodnutí sledovat inscenované situace či dokonce do nich sám vstupuje, nebo ve smyslu site specifickém, tedy inscenací v prostoru, který je netradiční a explicitně nedivadelní,“ říká programová ředitelka Veronika Vlachová.
Kampus Hybernská, který ve své podstatě buduje kulturní prostory na netradičních místech – sklepní galerie, přetváření neopracovaných prostor v sály pro umělecké výstupy – je takřka geniálním místem pro jedinečný „kafkovský“ zážitek.
Nedílnou součástí programu se stanou i vědecké diskuse, interaktivní seminář a další přiblížení vědeckého náhledu studentstvu, zájemcům o tvorbu Franze Kafky a široké veřejnosti.
Připojte se k odkrývání tajuplné, ale i veselé a šibalské tváře Franze Kafky, změňte s námi pohled na významného autora a objevte nové dimenze jeho díla!
Zahájení s projekcí, výstavou i koncertem
Slavnostní zahájení proběhne v úterý 19. 3. v 18:30, kdy se uskuteční projekce krátkého filmu Vítej doma animátorky Bety Suchanové, která je také autorkou vizuálu celé akce. Jedná se exkluzivní premiéru krátkého animovaného díla, jehož děj je přímo zasazen do prostor Kampusu Hybernská. Následovat bude otevření pop-up galerie a komentovaná prohlídka výstavy o Franzi Kafkovi
s názvem Exit. K vidění budou práce autorů, kteří ve svém díle Kafku oživují, jako je Milan Kunc, Jiří David, F1Pioneer, Petr Nikl, Jan Paul nebo Ivan Krajíček. Večer zakončí koncert hamburského tria Die Verwandlung, které pracuje s hudbou a scénickým uměním, aby přeneslo literaturu Franze Kafky na jeviště.
V dalších dnech se v Kampusu bude například natáčet živý „kafkovský“ podcast Radia Wave Lit, proběhne divadelní představení Kafka has left the building (v podání performance-kabaretu Das Thema – To téma), a také Pubkvíz: Na pivo s Kafkou.
Ve čtvrtek čeká na diváky světová premiéra auditivního putování německého umělce Marolda Langera-Philippsena po stopách Franze Kafky. Využil k němu technické prostředky Kafkovy doby – rozhlas, telefon, řeč, psací stroj a noviny. Rozhlasový a mediální umělec, performer a scénický výtvarník pochází z Mnichova a žije mezi Berlínem a Bratislavou. Své dílo nazvané KAFK vytváří přímo pro sál v Kampusu Hybernská a prolínají se v něm jeho vzpomínky na dědečka, který v Čechách pracoval a žil v době Franze Kafky.
Spolu s Langerem-Philippsenem vystoupí David Herzig (Lotus Wash), jeden z předních undergroundových producentů české elektronické scény.
Především pro mládež je určen videoherní workshop Playing Kafka, která mladým zájemcům přiblíží, v čem spočívá výjimečnost fikčních světů Franze Kafky. Videohra Playing Kafka umožňuje se virtuálně ponořit do tajemného světa jeho románu. Interakcí s herním světem, zapojením dialogů
s postavami a interaktivními hádankami se hráči vydávají na kafkovskou cestu
Směšně ses vystrojil pro tento svět
V sobotu zakončí program Kafkova týdne kolektivní performance Kafkův snář, která na několik hodin promění dvory i sklepy Kampusu v roztodivné výjevy z děl Franze Kafky. Bude se číst, psát na stroji, uzavírat pojištění, tančit, hladovět i muzicírovat. Hlavním motivem je sen a cílem: oceánská plavba! Několik desítek přízraků, několik hodin před odplutím: cesta snem, cesta k hrobu, cesta do nového světa... Kafka vzkazuje: „Směšně ses vystrojil pro tento svět.“ Do akce se zapojí vystupující různého zaměření, například Vojtěch Bárta, Petr Borkovec, Kamil Bouška, Timofey Golev, studentstvo KALD DAMU, zvukové těleso IRMA, Richard Kramár, Anna Luňáková, Ondřej Macl, Jane Scalabroni, Mariana Senftová, Alžběta Stančáková, Vojtěch Vacek
a další.
Celý týden probíhá také program pro základní a střední školy v Didaktikonu. Tento program si můžete prohlédnout zde.
INFO A PODROBNÝ PROGRAM ZDE:
https://www.kampushybernska.cz/kafkus-hybernska-2024/
TZ, grafika a foto ke stažení zde:
https://drive.google.com/drive/folders/1JzCGttRaSCdCl7U4EryDBY_CvAZg2bJ2?usp=sharing
Organizátor: Kampus Hybernská, z.ú.
Partneři projektu: Univerzita Karlova, Goethe Institut, Kafka 2024
Záštita: Velvyslanectví Spolkové republiky Německo v Praze
Finanční podpora: Česko-německý fond budoucnosti
Autorka vizuálu: Bety Suchanová
KONTAKT
PR a komunikace Kampus Hybernská
Hedvika Petrželková
Kampus Hybernská
Magdaléna Daňková
Kampus Hybernská
O Kampusu Hybernská:
Kampus Hybernská je centrem kultury, inovací, vědy a vzdělávání. Propojuje studentské, vědecké, výzkumné, inovátorské, umělecké a kreativní iniciativy s občanskou veřejností a aplikační sférou hlavního města Prahy. Kampus Hybernská vznikl propojením hlavního města Prahy a Univerzity Karlovy s cílem založení společného projektu pro rozvoj intenzivnější spolupráce.