Projekt Sustain: Hudba a udržitelnost propojuje umění, hudební tvorbu, koncertní a produkční činnost s environmentálním myšlením. Zkoumá, jak se hudební průmysl staví k udržitelnosti – od virtuálních koncertů po návrat ke kořenům a přírodě. Projekt zahrnuje řadu akcí pro laickou i odbornou veřejnost, které se odehrají v květnu, červnu a na podzim v Kampusu Hybernská.
Projekt Sustain: Hudba a udržitelnost propojuje umění, hudební tvorbu, koncertní a produkční činnost s environmentálním myšlením. Zkoumá, jak se hudební průmysl staví k udržitelnosti – od virtuálních koncertů po návrat ke kořenům a přírodě. Projekt zahrnuje řadu akcí pro laickou i odbornou veřejnost, které se odehrají v květnu, červnu a na podzim v Kampusu Hybernská.
“Téma udržitelnosti se ve spojení s hudbou v Česku zatím příliš nedostalo do popředí, tento program mění pravidla hry. Přináší debaty, panelové diskuse, koncerty, workshopy i praktické zvukové ukázky a instalace – vše zaměřené na současnost a budoucnost hudby v době klimatických změn,” říká programová ředitelka Kampusu Hybernská Veronika Vlachová. “Vznik projektu na téma udržitelnosti právě v Kampusu Hybernská vnímám jako organické vyústění našeho dlouhodobého směřování. Kampus se o udržitelná témata zajímá od počátku své existence. V kontextu svého záměru propojovat kulturu, inovace, vědu a vzdělávání je Kampus platformou, ve které se snoubí enviromentální otázky s akademickou sférou ve formě výzkumů, dále s umělci, komunitami a studentstvem.”
První akce s podtitulem “Promotéři, umělci a planeta: o udržitelnosti v hudebním průmyslu”
se uskuteční 23. května a nabídne debatu o hudebním provozu s britským tour manažerem skupin Chemical Brothers či hlavním produkčním Massive Attack Jamesem Baseleym a dalšími hudebními profesionály. Na programu budou také akustická vystoupení sboru Lada a písničkářky Barbory Hory.
Červnová edice Sustain s podtitulem “Přírodní hlasy v tvorbě experimentální elektronické hudby” nabídne 6. a 7. 6. workshopy, koncerty a filmovou projekci věnované propojování přírodních hlasů
s moderními přístupy k tvorbě experimentální elektronické hudby. Návštěvníci a návštěvnice se mohou těšit na vystoupení unikátního hudebního uskupení fyield, kde se setkávají přední osobnosti české a islandské nezávislé hudební scény: Václav Havelka a Kryštof Kříček z kapely Please The Trees a Islanďan Pan Thorarensen (Stereo Hypnosis). Na albu, které je zásadní součástí interdisciplinárního projektu Krajiny budoucnosti, zavádí uskupení fyield posluchače na průmyslová místa klíčová pro chod civilizace a nechávají přírodu a technologie, aby se stali rovnocennými spoluhráči v kapele.
Jak bude vypadat hudba budoucnosti?
Pokračování projektu proběhne na podzim. Část nazvaná “Sustain #3: Jak bude vypadat hudba budoucnosti” si během dvou říjnových dnů (24. a 25.) bude klást otázku, kam se bude hudba v kontextu s environmentálními výzvami vyvíjet, co se bude vracet, a jaké jsou trendy nyní. Hvězdou bude kapela, jejíž identitu zatím nemůžeme prozradit, jen napovíme, že v Kampusu úspěšně vystupovala už dvakrát a letos se u nás zastaví v rámci svého podzimního turné. Kromě koncertu nabídne i masterclass, který se v Česku ještě nikdy nekonal.
Čtvrtá, závěrečná část projektu Sustain: Hudba a udržitelnost se bude konat 21. listopadu s podtitulem “Field recording a ekologická krize jako alarmující inspirace” a přinese debaty i hudební vystoupení. Hlavními hosty budou slovenský mykolog a spolutvůrce kolektivu LOM, který sdružuje umělce zajímající se o extendované techniky zvukového záznamu Jonáš Gruska a slovinská experimentální hudební umělkyně Saša Spačal.
Fotky ke stažení najdete po tímto odkazem.
17:00–19:00 Zažít VR koncert (A.0 Cirkulární hub)
Vyzkoušejte si možnost experimentovat s virtuálními koncerty a dalšími formami hudební tvorby
v prostředí virtuální reality! K dispozici budou populární i méně známé aplikace jako je BeatSaber, SynthRiders, Maestro a další, které přinášejí interaktivní hudební zážitky a zprostředkovávají nám hudbu novým, alternativním způsobem. Využijte příležitost prozkoumat, jakým způsobem se moderní technologie a videohry prolínají s hudebním průmyslem a jak mohou pomoci k jeho proměně či udržitelnosti.
19:00–19:30 Ženský pěvecký sbor Lada
(E.0 Hlavní sál)
Podstatou sboru Lada je radost ze zpěvu a setkávání se. Její členky si vybírají lidové písně a snaží se je interpretovat podle nositelek lidové kultury, především těch dříve narozených. Sbor Lada vydal v prosinci 2023 debutovou desku Všelijake kvety, která byla nominována na cenu Radio Head Award v kategorii world music.
19:45 - 20:45 Debata s Jamesem Baseleym
a dalšími (E.0 Hlavní sál)
Debata věnovaná složitému tématu produkční udržitelnosti v koncertním provozu i samotném spojení umělců a promotérů s přírodou. Debaty se účastní britský tour manager tour Chemical Brothers ad. James Baseley, organizátor festivalu Bukolika Tomáš Suchánek a hudebník z kapely Severní nástupiště Tadeáš Polák. Moderuje David Pomahač. Debata proběhne v anglickém jazyce bez překladu.
21:00 - 22:00 Barbora Hora (E.0 Hlavní sál)
Písničkářka Barbora Hora akcentuje ve své tvorbě vztah k přírodě, něžným projevem vypráví příběhy, ve kterých se k zákonitostem a principům přírody obrací.
Vstupné na všechny akce je zdarma.
čtvrtek 6. 6.
19:30 - 22:00 Fyield: Future Landscapes | promítání, debata a koncert
19:30 projekce filmu Neviditelné krajiny
(režie Ivo Bystřičan, 48 minut) + debata
21:00 koncertV unikátním hudebním uskupení fyield se setkávají přední osobnosti české a islandské nezávislé hudební scény: Václav Havelka a Kryštof Kříček z kapely Please The Trees a Islanďan Pan Thorarensen (Stereo Hypnosis). Jejich expedice se v doprovodu fieldrecordistů Magnúse Bergssona a Sary Pinheiro a jejich speciálních mikrofonů vypravila zkoumat prostřednictvím zvuku, o jakých výzvách k proměnám světa promlouvají technologie a systémy, na kterých je závislá moderní civilizace. Režisér Ivo Bystřičan z expedice přivezl film Neviditelné krajiny, hudebníci kapela fyield album Future Landscapes v koncertním provedení s Kryštofem Kříčkem.
Vstupné: 200 Kč v předprodeji / 250 Kč na místě
pátek 7. 6.
Workshopy: Syntetizátory a zvuk přírody
WORKSHOP PŘESUNUT NA PODZIM 17:00-19:00 Workshop: Nehudba nerovnosti (lektorka: Mary C)V jakých zvukových krajinách žijeme? Kdo a co je slyšet, kdo a co je umlčováno? Kdo dýchá hluk, a kdo si žije hi-fi? Připojte se k procházce rozličnými zvukovými krajinami a jejich přetváření s Marií Čtveráčkovou z pražské Synth Library navazující na kritické poslechové procházky Nehudba nemíst a Nehudba nemístních.
Marie Čtveráčková alias Mary C je hudebnice, DJka, kurátorka a spoluzakladatelka Synth Library Prague.
Vstupné: 100 Kč
19:00-21:00 Workshop: Synthesizer starter (lektorka: Nikol Štrobach)
Workshop vhodný pro začátečníky a začátečnice, kteří se chtějí dozvědět o tvorbě hudby pomocí syntezátorů, o jejich propojení s rostlinami a o tom, jak a kde můžou začít s tvořením vlastních zvuků.
S sebou nutná sluchátka.
Vstupné: 100 Kč
21:00-22:00 Vystoupení Nikol Štrobach
Nikol Štrobach je česká lektorka a hudebnice, která ve své tvorbě experimentuje s propojením rostlin a elektronických nástrojů. Vedla mnoho hudebních workshopů a přednášek po celém světě (Superbooth, Moogfest, Synthposium, Knobs&Wires).
Pořádá: Kampus Hybernská, z.ú.
Projekt se uskutečňuje za finanční podpory Evropské unie.
Mediální partneři: Radio Wave, HIS Voice, Full Moon, Radio 1, UNI Magazín
KONTAKTY:
Hedvika Petrželková
Kampus Hybernská, marketing
marketing@kampushybernska.cz
tel. +420 777 512 097
Magdaléna Daňková
Kampus Hybernská, média
media@kampushybernska.cz
tel: +420 733 612 098
O Kampusu Hybernská
Kampus Hybernská je centrum kultury, inovací, vědy a vzdělávání. Propojuje studentské, vědecké, výzkumné, inovátorské, umělecké a kreativní iniciativy s občanskou veřejností a aplikační sférou hlavního města Prahy. Kampus Hybernská vznikl propojením hlavního města Prahy a Univerzity Karlovy s cílem založení společného projektu pro rozvoj intenzivnější spolupráce.