Funkční neurologické poruchy (FNP)
známá také jako disociativní či konverzní poruchy, je častou, avšak stále často nepochopenou příčinou neurologického postižení. Jsou to poruchy, které se projevují poruchou hybných, smyslových, kognitivních funkcí, u kterých provedená vyšetření nenajdou známky patologie.
Pacienti s FNP se často potýkají s výraznou stigmatizací a nepochopením ze strany lékařů, kteří jejich příznaky mohou mylně vnímat jako „psychické“ nebo „jen v hlavě“. V některých případech jsou pacienti dokonce podezíráni ze simulace, tedy úmyslného předstírání příznaků za účelem osobního prospěchu.
Tato přednáška představí vývoj chápání FNP, od počátků v psychologických teoriích o hysterii a konceptu lékařsky nevysvětlitelných příznaků až po současné teorie vysvětlující vznik funkčních symptomů pomocí nových modelů fungování mozku.
Přednáška si klade za cíl překlenout propast mezi přetrvávajícími mýty a vědeckými poznatky, a přispět ke zlepšení povědomí o funkčních poruchách, které se vyskytují ve všech medicínských oborech.