Přednáška uvede do širšího kontextu terénních výzkumů Českého egyptologického ústavu v Abúsíru a Sakkáře. Kromě představení jednotlivých archeologických projektů a nejnovějších objevů, bude mít posluchač možnost seznámit se s dalšími výsledky badatelské práce mezioborového vědeckého týmu i jeho úsilím o ochranu světového kulturního dědictví.
Prof. Mgr. Miroslav Bárta, Dr.
Miroslav Bárta vystudoval egyptologii a pravěkou a raně středověkou archeologii na Univerzitě Karlově v Praze. Po studiu egyptologie v Hamburku v r. 1997 obhájil doktorát, v r. 2002 se habilitoval pro obor egyptologie, v r. 2009 jmenován profesorem pro obor egyptologie.
Mezi hlavní oblasti jeho vědeckého zájmu patří archeologie a historie 3. a 2. tis. př. Kr. Intenzivně se zabývá vztahem člověka a krajiny ve starověku, vývojem a kolapsem komplexních společností, koordinuje interdisciplinární výzkumy Českého egyptologického ústavu a zabývá se též archeologickým a kulturně-historickým pozadím Starého Zákona. Od r. 2009 začal s výzkumy i v Súdánu. Kromě archeologické činnosti v Egyptě (od r. 1991) vedl první detailní satelitní mapování pyramidových polí provedené v letech 2002–2003, od r. 2003 vede výzkumy v egyptské Západní poušti a od r. 2005 je zástupcem vedoucího výzkumu lokality Abúsír. Od r. 1998 přednáší na FF UK v Praze, v letech 2003–2004 působil jako profesor egyptologie na University of Pennsylvania (PA, USA).
Je členem Mezinárodní egyptologické asociace, členem správní rady Aigyptos Foundation, Bratislava a členem redakční rady časopisu Památky Archeologické.
Přednáška je doprovodným programem výstavního projektu Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty UK a HYB4 Galerie Kampusu Hybernská propojující staroegyptské texty a současné výtvarné umění s názvem Stvoření – Mýtus – Umění.
Finanční partneři: Magistrát hlavního města Prahy, Filozofická fakulta Univerzity Karlovy, Univerzita Karlova
Akce probíhá pod záštitou Českých center a Velvyslanectví České republiky v Egyptě.