Poslední dekády výzkumu přinesly zásadní zjištění, že psychologické trauma nevede pouze ke změnám mysli, ale navozuje také změny struktury a funkce lidského mozku. O nejnovějších poznatcích hovořil 9. dubna v Kampusu Hybernská profesor Jiří Horáček.
„Trauma není téma, kterému bych se věnoval dlouhodobě. Věnuji se mu teprve v poslední době. Doplňuji tím především svůj výzkum schizofrenie a deprese,“ uvedl.
Trauma je zážitek, který ve velké míře postihuje nejen duševní rovnováhu, ale v důsledku celkový zdravotní stav zasažených lidí. Podle statistik až 10 procent populace prožilo trauma ve formě obtěžování, fyzického napadení, znásilnění nebo účasti v boji. Fyzické napadení je téma jedné z expozic výstavy Moje boty, tvoje boty. Dopady válečného konfliktu na obyvatele se pak intenzivně řeší v posledních letech na válkou sužované Ukrajině.
Profesor Horáček prezentoval výsledky dostupných statistik, ze kterých vyplývá, že na východní Ukrajině zažilo bitevní stres 80 procent, u 25 procentech z nich se vyvinula posttraumatická stresová porucha. Stejné procento posttraumatické stresové poruchy ale vykazovali také civilisté přemístění z oblasti bojů na Ukrajině.
Na trauma jsou vázány tři hlavní diagnózy – akutní reakce na stres (může být hyperaktivita, úzkost i změna porucha vědomí), posttraumatická stresová porucha (systémové a dlouhodobé onemocnění těla) a poruchy přizpůsobení. Zatímco trauma je dočasné, jeho důsledky jsou trvalé.
Profesor Horáček hovořil také o změnách, které se dějí v mozcích lidí po prožitém traumatu, a jak takové trauma může ovlivňovat další generace prostřednictvím přenosu genů. Určit, jakou měrou se na přenosu traumatu podílí geny, je však stále složité. „Do transgeneračního přenosu traumatu se přepisuje i atmosféra v rodině, mýty, příběhy nebo vyprávění (například) o holokaustu. To vše je ve hře a je obtížné rozklíčovat, co jsou epigenetické změny,“ uvedl během přednášky.
Zdůraznil však, že traumata se zdaleka netýkají jen generace lidí, která jej přímo zažila, ale i jejich potomků, jak dokazují výzkumy. „I proto s tím (traumaty) musíme něco dělat.“
Celý záznam najdete na YouTube.
Přednáška byla součástí doprovodného program k výstavě Moje boty, tvoje boty.